Oscary po raz 94. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej z polskim akcentem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oscary po raz 94. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej z polskim akcentem
Kadr z filmu "Sukienka" w reżyserii Tadeusza ŁysiakaFoto: Warszawska Szkoła Filmowa

Znamy nominowanych do tegorocznych Oscarów. Amerykańska Akademia Filmowa po raz 94. wybrała twórców najlepszych obrazów. Podczas tegorocznej gali nie zabraknie również polskich akcentów. 

– Tegorocznym oscarowym faworytem jest film "Psie pazury". Obraz cieszy się aż dwunastoma nominacjami. W Polsce również mamy powody, by mówić o Oscarach i o Tadeuszu Łysiaku. Jego film "Sukienka" otrzymał nominację od Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski" – mówił w audycji "Fajny film" Ryszard Jaźwiński. 

Oscarowe emocje 

– To niesamowite uczucie. Trochę już ochłonąłem, więc wyglądam na spokojnego. Wewnątrz mnie wciąż jednak kotłują się emocje. Szczególnie że jak montowaliśmy ten film, to główną kwestią, nad którą się zastanawialiśmy, było to, jaką ocenę dostaniemy na egzaminie. Dwa lata później jesteśmy nominowani do Oscara. Nadal nie mogę w to uwierzyć – mówił w Trójce Tadeusz Łysiak. 

– Ten film to nasza pasja, miłość do tej historii i tego, by ją opowiedzieć. Piękne jest, że film studencki, który powstał bez specjalnego budżetu, został doceniony w świecie. Największą radością jest dla mnie to, że teraz mogę podziękować tym wszystkim ludziom, którzy przy tym filmie pracowali dla nas za darmo. Mogę im teraz oddać tę nominację – dodał.  

Duma

"Sukienkę" współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. – Tak się złożyło, że kolejny rok z rzędu polscy filmowcy zostali docenieni i biorą udział w oscarowej rywalizacji. Różne debiuty miały miejsce w historii polskiej kinematografii. Debiut, który jest w trakcie studiów, gdzie wszyscy są przed trzydziestką i zaczynają od nominacji do Oscara, to coś wspaniałego – powiedział Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Czytaj także:

Nominację do Oscara otrzymał również Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu "West Side Story". To już siódma nominacja w karierze operatora i reżysera. 

Posłuchaj

4:08
Oscary po raz 94. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej z polskim akcentem (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 27 marca w teatrze Dolby w Hollywood.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 9.02.2022
Godzina emisji: 10.18

zch

Polecane