Film "Sukienka" z nominacją do Oscara! Rozmowa z reżyserem [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Film "Sukienka" z nominacją do Oscara! Rozmowa z reżyserem [POSŁUCHAJ]
Anna Dzieduszycka jako Julia na planie filmu "Sukienka" w reż. Tadeusza ŁysiakaFoto: Konrad Bloch/Warszawska Szkoła Filmowa

– Cały czas nie mogę uwierzyć, że jesteśmy na oscarowej shortliście, to była zupełnie niesamowita wiadomość. Teraz jestem spokojny. Uważam, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Jestem zadowolony z tego, co udało się do tej pory osiągnąć – mówił w Trójce Tadeusz Łysiak, autor krótkometrażowego filmu "Sukienka", kilka godzin przed ogłoszeniem oscarowych nominacji.

Polskim akcentem tegorocznych oscarowych nominacji była obecność "Sukienki" Tadeusza Łysiaka na liście kandydatów do najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego. Obraz – zrealizowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – opowiada o młodej pracownicy motelu (granej przez Annę Dzieduszycką), która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn. 

Czy autor "Sukienki" wierzył, że otrzyma nominację do Oscara? – Potrzeba dużo szczęścia, konkurencja jest spora. Choć nie widziałem tych filmów, bo ich nigdzie nie można zobaczyć, to dużo o nich czytałem i słyszałem – mówił gość Trójki.

Stworzyć okazję

– Widząc, jak trudno jest dotrzeć do krótkich metraży będących na shortliście, stwierdziliśmy, że sami stworzymy okazję, dlatego przez cały ostatni miesiąc nasz film można było oglądać w serwisie YouTube zupełnie za darmo. Myślę, że to był dobry ruch, bo chodzi o to, by poszerzać świadomość ludzi, nie tylko członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, ale i widzów, na temat tego filmu. By można go było nie tylko zobaczyć, ale i o nim porozmawiać – podkreślał Tadeusz Łysiak.    


Posłuchaj

3:19
Oscarowa "Sukienka"? (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Potencjalna konkurencja 

W przewidywaniach "Variety" produkcja zajmowała 10. pozycję. Jako potencjalnych konkurentów portal wskazał m.in. "Under the Heavens" Gustavo Milana, "Distances" Susan Bejar, "When the Sun Sets" Phumi Morare oraz "Ala Kachuu – Take and Run" Marii Brendle.

The Dress | Sukienka dir. Tadeusz Łysiak | TRAILER from Warsaw Film School on Vimeo.


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Tadeusz Łysiak (autor filmu "Sukienka")
Data emisji: 8.02.2022
Godzina emisji: 10.22

Polecane