W pułapce lichwiarskiej szajki. Sprawa państwa Totzke

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W pułapce lichwiarskiej szajki. Sprawa państwa Totzke
Dom państwa TotzkeFoto: Adam Bogoryja-Zakrzewski

Dom w Rewie nad Zatoką Pucką, który stał się łupem lichwiarskiej szajki w Trójmieście, wróci – wyrokiem sądu – do pierwotnych właścicieli. Tak podczas sprawy odwoławczej orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku 26 stycznia tego roku, po ponad sześciu latach walki właścicieli domu, państwa Totzke, z oszustami. Wśród nich są nie tylko pożyczkodawcy, ale także notariusze – osoby zaufania publicznego.

Wraz z pożyczkodawcami wykorzystywali sytuację finansową osób w trudnym położeniu, z zadłużonymi mieszkaniami i domami, także tych, które wpadły w spiralę długów, bo nie spłaciły tzw. chwilówek. Przy sporządzaniu aktów notarialnych wykorzystywali często nieporadność pożyczkobiorców i ich brak zrozumienia zapisów notarialnych.

Przejmowali ich domy w zamian za niewysokie – np. kilkudziesięciu tysięcy złotych – pożyczki, o rażąco nieadekwatnej wysokości w stosunku do wartości nieruchomości. Potem często szybko sprzedawali nieruchomość następnym nabywcom, by utrudnić ewentualne dochodzenie praw przez jej pierwotnych właścicieli. Tak się stało także w przypadku domu państwa Totzke w Rewie, wysadzonym w powietrze prawdopodobnie przez tzw. mafię mieszkaniową, z powodu niewyjaśnionych do dziś rozliczeń między oszustami.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała w styczniu tego roku kolejny akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową. Grupę tworzyło 18 mieszkańców Trójmiasta, w tym sześciu notariuszy! Wyłudzili, zdaniem śledczych, nieruchomości o wartości od 70 do 300 tys. zł – łącznie o wartości prawie 6 mln zł.

Gdańska prokuratura połączyła w jedno śledztwo ponad 150 postępowań, dotyczących wyłudzeń ponad tysiąca nieruchomości na terenie całego kraju. Łącznie skierowano do sądów akty oskarżenia przeciwko 39 podejrzanym. Zarzucono im popełnienie ponad 400 przestępstw na szkodę ponad 230 pokrzywdzonych. Te osoby utraciły nieruchomości o łącznej wartości około 30 mln zł.

Część z nich odzyskała swoje mienie lub otrzymała odszkodowania.

Długotrwałe postępowania powodują, że niektórzy poszkodowani nie mogą doczekać wygranej. Tak się stało w przypadku państwa Totzke z Rewy. Pan Józef, po latach tułaczki w wynajmowanych mieszkaniach, odszedł niedawno, przed ogłoszeniem wyroku o zwrocie domu. Jego żona Maria przebywa w domu opieki. Po wylewie ma znacznie ograniczoną świadomość. Nie jest w stanie wstać z łóżka, by zobaczyć swój odzyskany dom.

***

Do wysłuchania reportażu "Gorzka wygrana" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego zapraszamy we wtorek (8 lutego) od godz. 18.40.

Polecane