Trójka|Salon polityczny Trójki
Dera podsumował spotkanie Duda-Xi. "Dla Pekinu ważniejszy był aspekt gospodarczy"
2022-02-07, 09:02 | aktualizacja 2022-02-07, 12:02
– Przywódca Chin został poinformowany o tym, co się dzieje w tej części Europy, natomiast dla Chińczyków ważniejszy był aspekt gospodarczy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, tłumacząc różnice w chińskim i polskim komunikacie po rozmowach Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga.
Prezydent Andrzej Duda odbył w ostatnim czasie szereg rozmów z przywódcami krajów azjatyckich i liderami międzynarodowych organizacji. Prezydent Andrzej Duda podczas pobytu w Chinach spotkał się z prezydentami trzech państw Azji Środkowej – Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu – oraz z sekretarzem generalnym ONZ. Wizyta w Państwie Środka zakończyła się rozmową z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.
– Przywódca Chin został poinformowany o tym, co się dzieje w tej części Europy, natomiast dla Chińczyków ważniejszy był aspekt gospodarczy – podkreślił Andrzej Dera, mówiąc, że Andrzej Duda przedstawił przewodniczącemu Xi szczegóły dotyczące napiętej sytuacji na granicy z Ukrainą. W chińskim komunikacie po spotkaniu mowa była wyłącznie o wątkach gospodarczych, m.in. budowie w Polsce hubu logistycznego, który miałby się stać kluczowym węzłem łańcucha dostaw między Chinami i Europą. – Rozmowy dotyczyły spraw gospodarczych; w szczególności Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego, jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów – zaznaczył minister. – Polska jest tym ogromnie tym zainteresowana; myślimy tu o tym korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku. Tu ma być to centrum. Chińczycy chcą to zrobić – poinformował Dera.
Według niego, oznaczałoby to dla Polski "ogromne zyski", gdyż "środki z dystrybucji wtedy zostają w Polsce, z urządzeń, z materiałów, z wszystkiego co z Chin wpłynie do Polski".
Dera był pytany, czy po rozmowie Putin-Xi można wyciągnąć wniosek, że chiński przywódca popiera politykę Rosji wobec Ukrainy. – Państwo takie jak Chiny, które jest potentatem światowym, ma swoją politykę i realizuje ją według własnych założeń. Myślę, że to bardziej Rosja jest zainteresowana wsparciem Chin, niż Chiny wsparciem Rosji – stwierdził polityk. Podkreślił przy tym, że ma nadzieję, iż w przypadku eskalacji konfliktu Rosja-Ukraina Chiny pozostaną neutralne.
- Polityczne rozmowy i sportowe emocje. Prezydent zakończył wizytę w Chinach
- Prezydent leci do Brukseli. W planach rozmowy z szefową KE i sekretarzem generalnym NATO
W audycji mowa była także o najbliższych spotkaniach prezydenta Polski z liderami unijnych instytucji, a także udziale w rozmowach w formacie Trójkąta Weimarskiego. Głównym tematem ma być niezmiennie kwestia bezpieczeństwa w naszej części Europy. W rozmowie poruszono również temat prezydenckiej ustawy dot. funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 07.02.2022
Godzina emisji: 8.45
st/kr