Tom Mika: między Polską a Ameryką

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Tom Mika: między Polską a Ameryką
Tom MikaFoto: mat. prasowe

"Wykonane w Polsce" to, jak sama nazwa wskazuje, audycja, w której brzmi muzyka stworzona i nagrana w Polsce, chociaż, jak się można przekonać, nie zawsze wykonywana w języku polskim. Tym razem gościem Tomasza Żądy był Tom Mika, który jest muzykiem "pomiędzy". Jak bardzo?

– Swoje życie dzielisz między Stany Zjednoczone i Polskę: w Stanach się urodziłeś i częściowo wychowałeś. A gdzie były wykonane Twoje najnowsze nagrania? – zagaił rozmowę prowadzący. 

– Ostatnie kilkanaście lat mieszkam w Polsce, okazjonalnie spędzając czas w Stanach. Zdarzało mi się nagrywać w podróży, wożąc sprzęty w walizce, ale dwa ostatnie single i ten najnowszy, "Chicago", powstawały w Polsce – mówi Tom Mika, wokalista i muzyk, a także autor piosenek.

Jego dorastanie było dość skomplikowane, dzielone między dwa brzegi Atlantyku: – Urodziłem się w USA, jednak wczesne dzieciństwo spędziłem w Polsce. Powróciłem z rodziną do Stanów Zjednoczonych w wieku ośmiu lat i spędziłem tam kolejnych sześć. Potem znów wróciłem do Polski, tym razem na stałe, sporadycznie odwiedzając Stany Zjednoczone – można przeczytać na stronie Toma.

Przyznaje, że dorastanie w dwóch krajach stawiało przed nim wiele wyzwań, ale też wiele go nauczyło: – Dało mi przede wszystkim świeże spojrzenie na świat, otwartość na różne kultury, styczność z wieloma środowiskami i historiami ludzkimi – tłumaczy.

Ale nie zawsze było różowo, o czym mówi jego najnowszy singiel "Chicago". – Dwa poprzednie single ["Take Me With You" oraz "USA" – red.] były bardziej swobodne i skupiały się na pozytywnych aspektach wzrastania w dwóch krajach. "Chicago" skupia się na tych negatywnych aspektach, na poszukiwaniu tożsamości i swojego miejsca z perspektywy osoby, która wychowała się w dwóch krajach naraz – mówi w rozmowie z Tomaszem Żądą.

Na pytanie, czy próbował zainteresować swoją twórczością Amerykanów, odpowiedział, że nie: – Ale też nie wiem, czy to jest dla mnie... Chciałbym może spróbować, ale tak naprawdę moja twórczość i to, jak się wychowywałem, sprawia, że w 60 procentach jestem bardziej w Polsce – tłumaczy.

Kiedy będzie nowy album? – Płyta w pewnym sensie tworzy się od dawna: w postaci tzw. rybek mam nakreślone już większość utworów. Ale na całość trzeba będzie jeszcze poczekać: album najwcześniej ukaże się jesienią – zapowiada Tom Mika. – Tym razem będę wypuszczał piosenki na platformy streamingowe po kolei – dodaje.

Lista utworów

 1. LANBERRY – Nocny Express
 2. TOM MIKA – Take Me With You
 3. TOM MIKA – Chicago
 4. MROZU – Palę w oknie
 5. FRENCHMAN & K– JAH SOUND – Po drugiej stronie Jordanu
 6. JANEK SZYNAL – Maraton
 7. KORPOROBOT – Czas
 8. SZYMONMÓWI – Dzikość serca (feat. Swiernalis)
 9. ANGELENA – Daj się porwać (Komety)
 10. MAANAM – Espagna Forever

"Take Me With You" – Tom Mika/YouTube Tom Mika_Music


Posłuchaj

40:55
Okrakiem nad Atlantykiem (Wykonano w Polsce/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Wykonane w Polsce
Prowadzi: Tomasz Żąda
Data emisji: 5.02.2022
Godziny emisji: 17.10

zch

Polecane