Cukier, emulgatory i olej palmowy. Jak skutecznie i poprawnie czytać etykiety?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cukier, emulgatory i olej palmowy. Jak skutecznie i poprawnie czytać etykiety?
Jak podał GIS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 9,2 proc.Foto: Maria Sbytova/ Shutterstock

Każde opakowanie powinno zawierać te same informacje. W praktyce jednak mało kto ma ochotę i siłę, aby podjąć się lektury drobnego druku. Jak czytać etykiety i na co zwrócić uwagę analizując skład kupowanego produktu?

– Dużą popularnością cieszą się kremy czekoladowe. Trudno jednak powiedzieć o producie, który składa się gównie z cukru, że jest zdrowy. Podczas prowadzonych warsztatów wyliczamy zwartość cukru w produktach. Wiele emocji budzi proces analizowania kremów czekoladowych. Okazuje się, że w zależności od pojemności opakowania, znajduje się w nim od 40 do 120 kostek – mówiła Dorota Włodzimirow, dietetyk kliniczny, edukator żywieniowy.

– Kanapka z kremem zjedzona na śniadanie nie zawiera prawie żadnych składników odżywczych dla organizmu. Co więcej, poprzez pobudzenie i wydzielanie insuliny, nakręca nas na łaknienie słodkiego przez cały dzień – wyjaśniała.

Słodka alternatywa 

– Słodkie kremy można przygotować samemu w domu. Przepis jest prosty i składa się z trzech naturalnych składników. Wystarczy szklanka orzechów włoskich, laskowych lub migdałów. Należy prażyć je w piekarniku przez około sześć minut. Następnie orzechy trzeba zmielić na drobny proszek, dodać trzy łyżki kakao i namoczone daktyle. Po zblendowaniu wszystkich składników krem jest gotowy – usłyszeliśmy w "Zapraszamy na weekend".

Olej palmowy

– Dziś spożycie tłuszczów nasyconych jest wysokie. Oleje tropikalne nie są dobrą alternatywą dla tłuszczów zwierzęcych – powedziała Dorota Włodzimirow.

– Zgodnie z szacunkami, olej palmowy występuje dziś w około 60 procentach produktów. Jeśli analizujemy batoniki czy zupki w proszku, jest to ponad 90 proc. dostępnego asortymentu. Lepszy od tłuszczów zwierzęcych jest np. olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwa itp., ale nie palmowy – uczulała profesor Regina Wierzejska, pracownik naukowy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i wykładowca akademicki.

Czytaj także:

Etykiety

–  Pamiętajmy, że etykiety są dla konsumenta, nie dla producenta. Co kilka lat dochodzą na nie nowe informacje. Skład produktu podawany jest od skalnika występującego w największej ilości. Im krótsza lista, tym lepiej. Radzę wybrać właśnie takie produkty – powiedziała profesor Regina Wierzejska

 Polacy najbardziej obijają się składników "E". Ja polecam jednak zwrócić uwagę na tabelę wartości odżywczych z podaną zwartością tłuszczy i cukru – zachęcała.

Posłuchaj

4:29
Cukier, emulgatory i olej palmowy. Jak skutecznie i poprawnie czytać etykiety? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Data emisji: 5.02.2022
Godziny emisji: 6.45

zch

Polecane