Portale społecznościowe. Dlaczego lubimy dzielić się informacjami o sobie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Portale społecznościowe. Dlaczego lubimy dzielić się informacjami o sobie?
Na czym polegaj fenomen mediów społecznościowych? Dlaczego tak bardzo lubimy dzielić się w sieci informacjami o sobie?Foto: Shutterstock

Jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie świętuje swoją pełnoletność. W 2004 roku uruchomiono platformę, która do dziś bije rekordy popularności wśród użytkowników. Na czym polega jej fenomen? Dlaczego tak lubimy dzielić się w sieci informacjami o sobie? Skąd w nas potrzeba, by wiedzieć, co dzieje u innych? 

– U części pacjentów zauważam zależność od internetu. Wielu z nich siedzi przed gabinetem, cały czas sprawdzając, co dzieje się na platformach. Również podczas rozmowy mają kłopoty z utrzymaniem uwagi. Czasami nie muszą o tym mówić. Te cechy są widoczne, a zależność pacjentów od internetu stale wzrasta – mówiła w Trójce Karolina Wincewicz-Cichecka, psycholog. 

Uzależnienie od mediów społecznościowych 

 Platformy społecznościowe mają spory potencjał uzależniający. Wszystko, co ma na celu regulowanie emocji, obniża lęk, zabija pustkę lub niweluje smutek, może wpływać na rozwój uzależnienia. Dzięki platformom możemy unikać emocji i świadomości konfliktów  wyjaśniała gość "Pory na Trójkę". 

 Badania pokazują, że im wyższa samoocena, tym niższa tendencja do zamieszczania postów. Często najbardziej aktywnymi osobami są te, które cierpią na brak relacji, poszukują znajomych lub mają chwiejną samoocenę. To ludzie zależni od opinii innych oraz ci, którzy szukają poklasku. Zwróćmy uwagę, że zamieszczane na portalach zdjęcia na ogół są idealne. Szuka się przez nie kompensacji. Inni widzą je i sami chcą im dorównać. Machina rusza i sama się nakręca – tłumaczyła psycholog. 

Jak zapobiegać uzależnieniu?

– O tym, że nasi najbliżsi mają kłopot, świadczy coraz więcej czasu spędzanego w internecie. Uzależnienie polega na tym, że ciągle potrzebujemy nowych bodźców. Czas jest więc dobrym wskaźnikiem. Warto pamiętać, że im ciekawsze i bardziej angażujące mamy życie, tym mniejszą wykazujemy tendencję do siedzenia w internecie. Warto zaangażować się w życie naszych najbliższych, głównie dzieci, i organizować im czas. To z pewnością zaprocentuje – podsumowała. 

Czytaj także:

Posłuchaj

6:56
Portale społecznościowe. Dlaczego tak bardzo lubimy dzielić się informacjami o sobie? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Karolina Wincewicz-Cichecka (psycholog)
Data emisji: 4.02.2022
Godzina emisji: 7.16

zch

Polecane