Szymborska, Polony, Kochan w TPK
2022-02-04, 02:02 | aktualizacja 2022-02-04, 10:02
1 lutego minęła dziesiąta rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Od 1996 roku, w którym poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla, poświęcaliśmy jej liczne audycje. Tak było i tym razem.
Dyskretnie towarzyszyliśmy poetce podczas wizyty w Sztokholmie: od konferencji prasowej na lotnisku, aż po uroczystość wręczenia dyplomu, medalu oraz czeku. Wisława Szymborska onieśmielała. Spotkaliśmy się z nią trzy lub cztery razy. Jej wizyta w studiu im. Agnieszki Osieckiej związana była z ukazaniem się jej pierwszego po Noblu tomu wierszy "Chwila" (2002 rok). W 2006 roku zgodziła się przeczytać dla nas wiersze z tomu "Dwukropek". Podczas nagrania towarzyszył nam jej sekretarz Michał Rusinek.
Obserwowaliśmy promocję tomu "Tutaj" w krakowskiej Filharmonii (2009 rok). Kolekcjonowaliśmy wycinanki pani Wisławy i komentowaliśmy książki o niej i jej zabawach wierszem (limeryki, lepieje, odwódki). Jej twórczość czytaliśmy wraz z Anną Dymną w Krakowskim Salonie Poezji. W końcu pożegnaliśmy poetkę, wśród tłumów, 9 lutego 2012 roku na cmentarzu Rakowickim.
Byliśmy też świadkami powstania Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz uchwalenia nagrody jej imienia. Mieliśmy swój udział w otwarciu wystawy poświęconej poetce w Kamienicy Szołajskich (Muzeum Narodowe w Krakowie).
W dziesiątą rocznicę śmierci poetki, 1 lutego, została otwarta nowa wystawa w krakowskim MOCAK-u. O Wisławie Szymborskiej znów zrobiło się głośno. Nam pozostaje wspomnieć ją nieco ciszej, przywołując jej głos i wiersze.
Posłuchaj
Anna Polony
Z Krakowa do Warszawy przybyła na jeden dzień Anna Polony. Aktorka, obok Wisławy Szymborskiej, uznawana jest za kolejną ikonę tego miasta. Na deskach Teatru Starego zadebiutowała jako dwudziestolatka. Występowała również w Teatrze Słowackiego. Najmocniej jednak związała się ze swoją pierwszą sceną i z jej największymi reżyserami, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się Konrada Swinarskiego. Anna Polony to także aktorka filmowa oraz teatru telewizyjnego i radiowego. Wśród przyznanych jej nagród warto wymienić Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry", którą odebrała w 2013 roku.
Do Warszawy Annę Polony zaprosił dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn. Teatr wraz z Narodowym Starym Teatrem koprodukował "Savannah Bay" według Marguerite Duras, w reżyserii profesora Józefa Opalskiego. Oboje państwo zgodzili się przyjąć nas w Teatrze Polskim na kilka godzin przed spektaklem.
Marek Kochan
Jesienią ubiegłego roku ukazał się kolejny tom dramatów Marka Kochana. Autor przyjął nasze zaproszenie do studia w ogrodzie zimowym Trójki. Od rozmowy o wierszach jeszcze trudniejsza jest rozmowa o dramatach, które najlepiej prezentują się w teatrze. "Dramaty polskie" autorstwa Marka Kochana to zaledwie cztery sztuki, z których aż trzy zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia dla Trójki.
Marek Kochan wystąpił w krakowskim kontekście, w otoczeniu wielkich dam polskiej kultury, nie licząc francuskiej pisarki oraz oczywiście profesora Józefa Opalskiego.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 4.02.2021
Godzina emisji: 0.05