Kradzieże z kont bankowych. Jak nie dać się oszukać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kradzieże z kont bankowych. Jak nie dać się oszukać?
Jak nie pozwolić cyberprzestępcom, by nas okradli? Foto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

Jak pokazują najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące kradzieży z kont bankowych, coraz większa liczba Polaków pozwala się okradać. W ubiegłym roku liczba ofiar cyberoszustów wzrosła o ponad połowę.

– W zastraszającym tempie rosną kwoty, jakie przestępcom udaje się ukraść z kont bankowych Polaków. Z najnowszych danych NBP wynika, że w trzecim kwartale ubiegłego roku poprzez przelewy ukradziono niemal 32 mln złotych. To 80 proc. więcej niż przed rokiem – mówi Jarosław Sadowski z Expander.pl. 

Za ciężka paczka

– Regularnie przybywa przestępców w internecie. Jedną z metod internetowych złodziei jest wysłanie SMS-a z informacją, że paczka, którą zamówiliśmy czy na którą czekamy, jest zbyt ciężka i należy dopłacić niewielką kwotę, aby do nas dotarła – opisuje Piotr Konieczny z niebezpiecznik.pl.

SMS-y od oszustów zawierają link, który przenosi nas na stronę do złudzenia przypominającą na przykład panel logowania do naszego banku. – Te bramki wyglądają jak prawdziwe, różni je adres stron internetowych, na których są osadzone. Jeśli adres zaczyna się od https, ale jest zupełnie z kosmosu, to wiadomo, że mamy do czynienia z przekrętem. Jednak niewiele osób zwraca na to uwagę – dodaje ekspert niebezpiecznik.pl.

Spoofing i "specjalna aplikacja"

Inną metodą kradzieży pieniędzy z konta bankowego jest spoofing, czyli miedzy innymi podszywanie się pod pracowników banku. – Tacy oszuści będą chcieli przekonać nas, że padliśmy ofiarą przestępstwa, ale oni nam pomogą, my tylko musimy zainstalować na naszym smartfonie specjalną aplikację – zaznacza Piotr Konieczny.

Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? – Podziękować za informację, pożegnać się, rozłączyć i zadzwonić na policję, do Biura Informacji Kredytowej czy naszego banku i zweryfikować, czy coś, o czym mówił nasz rozmówca, faktycznie miało miejsce – podpowiada Jarosław Sadowski.  

W tej sytuacji nie powinniśmy również ulegać presji czasu, jaką wytwarzają przestępcy. Tylko gdy sami zadzwonimy do danej instytucji, będziemy mieli pewność, że rozmawia z nami właściwa osoba. 


Posłuchaj

5:06
Jakie metody stosują cyberprzestępcy, by nas okraść? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 3.02.2022
Godzina emisji: 13.20

mk

Polecane