Rok Wandy Rutkiewicz – "Wasza Wysokość" ponownie na STT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rok Wandy Rutkiewicz – "Wasza Wysokość" ponownie na STT
Ewa Dałkowska w studiu Polskiego Radia Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Wanda Rutkiewicz to polska alpinistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek. Rok 2022 został poświęcony jej postaci. 4 lutego skończyłaby 79 lat. Zaginęła 13 maja 1992 roku na stokach Kanczendzongi. Wandę Rutkiewicz przypominamy na "Scenie teatralnej Trójki". 

Na "Scenie teatralnej Trójki" przedstawiamy słuchowisko, wyreżyserowane przez Julię Mark, na podstawie sztuki Anny Wakulik pod tytułem "Wasza Wysokość". Przypominamy je w dwa dni po urodzinach himalaistki.

Życie Wandy Rutkiewicz zostało opisane między innymi przez Annę Kamińską. Alpinistka sama jednak opowiadała o pasji pokonywania najwyższych szczytów świata w swoich książkach oraz artykułach. Dostępne są też wywiady oraz filmy z udziałem Rutkiewicz.

Do najsłynniejszych momentów w biografii himalaistki należy ten, w którym, jako pierwsza osoba z Polski, zdobyła Mount Everest. Miało to miejsce 16 października 1978 roku. Tego samego dnia Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Znane są słowa pierwszego papieża Polaka, komentującego te dwa wydarzenia: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko".

Wanda Rutkiewicz nie powróciła z wyprawy na Kanczendzongę  masyw w Himalajach, na pograniczu Indii i Nepalu. Szczyt, traktowany jako święty, miał być dziewiątym ze zdobytych przez nią ośmiotysięczników.

Wanda Rutkiewicz w swoim domu. W 1978 roku wzięła udział w zachodnioniemieckiej wyprawie na Mount Everest. Wanda Rutkiewicz w swoim domu. W 1978 roku wzięła udział w zachodnioniemieckiej wyprawie na Mount Everest.

Przed słuchowiskiem "Wasza Wysokość" porozmawiamy z autorką sztuki, Anną Wakulik.

Zapraszamy, Barbara Marcinik oraz Jacek Pietrasik – wydawca.

***

"Wasza Wysokość" opowiada o grupie polskich himalaistów. Jedna z bohaterek dramatu ma na imię Wanda. Anna Wakulik zbudowała swoją sztukę na kontrastach: miasto-dzika natura, starsze-młodsze pokolenie himalaistów. I choć "Wasza Wysokość" jest sztuką prześmiewczą (sposób prezentowania w mediach tragedii wspinaczy), stanowi rodzaj hołdu złożonego tym, którzy zginęli podczas wypraw.

Anna Wakulik napisała swój dramat w 2013 roku, kiedy świat obiegła wiadomość o zdobyciu przez czwórkę polskich himalaistów zimą Broad Peaku. Z wyprawy nie wrócili Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Wanda Rutkiewicz stanowiła dla Anny Wakulik inspirację podczas tworzenia postaci.

Anna Wakulik Anna Wakulik / Wojciech Kusiński / Polskie Radio 

***

Anna Wakulik "Wasza Wysokość" 

Reżyseria – Julia Mark
Realizacja – Tomasz Perkowski

Obsada:

  • Ewa Dałkowska – Wanda (50 lat)
  • Marian Opania – Jerzy (50 lat)
  • Anna Gorajska – Anna (27 lat)
  • Paweł Paprocki – Operator (30 lat)

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Do wysłuchania słuchowiska "Wasza Wysokość" zapraszamy w ramach "Sceny teatralnej Trójki" w niedzielę (6 lutego) o godz. 22.05. 

Polecane