Rower zimą? Coraz chętniej korzystamy z dwuśladów przez cały rok

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rower zimą? Coraz chętniej korzystamy z dwuśladów przez cały rok
Miłośników jednośladów nie brakuje. Również zimą jazda na rowerze cieszą się sporą popularnością. Foto: Shutterstock

Polacy oszaleli na punkcie rowerów. Stale przybywa miłośników jednośladów, co zaobserwować można szczególnie w czasie trwającej pandemii. Rowerzyści coraz liczniej pojawiają się na ulicach miast oraz na turystycznych szlakach. Jak wygląda poruszanie się na dwóch kółkach zimą? O czym należy pamiętać? 

Jednoślady są niemalże wszędzie. Potwierdzają to także dane: aż 65 procent Polaków deklaruje, że w sezonie używa rowerów. Jednocześnie blisko połowa z nich deklaruje, że nie wyobraża sobie, że mogłaby zacząć jeździć na dwóch kółkach zimą – usłyszeliśmy w Trójce.

– Na cały świecie są sezony, w których na rowerze jeździ się trochę trudniej. W Polsce jest to zima. Ruch rowerowy w naszym kraju ma więc tendencje do sezonowości. Wciąż jednak wielu mieszkańców miast jeździ na rowerze pomimo gorszej pogody – mówił Karol Raniszewski, wiceprezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

Rowery w mieście

– Zimą trudniej zaobserwować miejskie wypożyczalnie. Wiele firm wykorzystuje ten czas do serwisowania swojego sprzętu i przygotowywania go do intensywnej eksploatacji w okresie wiosenno-letnim – wyjaśnił.

– Rowerzyści, którzy codziennie dojeżdżają swoim pojazdem do pracy, mają prawo oczekiwać, że drogi przeznaczone dla nich również będą przejezdne. W Poznaniu ta sytuacja jest całkiem dobra. Nawet podczas intensywnych opadów ścieżki były utrzymywane i można było się nimi swobodnie poruszać. Argument często wysuwany przez przedstawicieli miast to niewielu chętnych do jazdy rowerowej zimą. Jak twierdzą, z tego powodu ścieżki nie są utrzymywane. Sądzę jednak, że odpowiednie utrzymywanie tych tras przez cały rok wpłynęłoby na zwiększone zainteresowanie potencjalnych rowerzystów – powiedział w audycji "Pora na Trójkę".

Czytaj także:

Posłuchaj

6:07
Rower zimą? Ekspert radzi (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak się przygotować?

– Trzeba zdemitologizować jazdę na rowerze zimą. Przecież w tym okresie nie rezygnujemy chociażby ze spacerów. Przede wszystkim należy ubrać się inaczej i zadbać o dobre oświetlenie. Potem wystarczy się już tylko przełamać i spróbować – zachęcał. 

Jak jeździć na rowerze zimą / Rowerowe porady

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Karol Raniszewski (wiceprezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań)
Data emisji: 3.02.2022
Godzina emisji: 7.17

zch

Polecane