Jak dziś wyglądają nasze relacje międzysąsiedzkie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak dziś wyglądają nasze relacje międzysąsiedzkie?
Bywa, że pomoc sąsiedzka jest na wagę złotaFoto: shutterstock.com

Dawniej zadawaliśmy sobie pytanie: "Czy dobrze znamy swoich sąsiadów?". Dziś powinno ono brzmieć raczej: "Czy w ogóle znamy naszych sąsiadów?". Problem dotyczy zwłaszcza współczesnych blokowisk. Jak relacje międzysąsiedzkie wyglądają w dzisiejszych czasach? Jakie są ich jasne i ciemne strony?

Relacje z sąsiadami, czyli "dzień dobry" na klatce schodowej

Jak zauważa psycholog Krzysztof Kosy, obecnie nasze relacje z sąsiadami są dosyć płytkie. – Opierają się na zdawkowym "dzień dobry". Dawniej zapraszaliśmy się na różnego rodzaju imprezy  urodziny czy imieniny. Teraz często jest tak, że od sąsiadów dużo mniej oczekujemy pomocy, a bardziej świętego spokoju.

Bywa i tak, że pomoc sąsiedzka jest na wagę złota. Przekonała się o tym pani Justyna, która po latach powróciła do rodzinnej miejscowości. – Swoich sąsiadów znam od niedawna. Mieszkali oni tutaj, gdy ja mieszkałam tu w dzieciństwie. Utrzymujemy bardzo przyjazne relacje. Wraz z mężem nazywamy ich wiejskim monitoringiem. Możemy wyjechać, zostawić otwartą bramę i drzwi, ale wiemy, że gdyby ktoś pojawił się w okolicy, za chwilę będę miała telefon – opowiada jedna z bohaterek materiału Moniki Suszek.

Najczęściej czytane

Nie ma nic gorszego od sąsiada złego…

Sąsiedztwo może mieć i ciemną stronę, która bywa bardzo uciążliwa. Zaśmiecanie wspólnej przestrzeni i hałasowanie to tylko niektóre problemy, które "zawdzięczamy" naszym towarzyszom zza ściany.

Psycholog biznesu Andrzej Tucholski twierdzi, że tym, co najczęściej denerwuje nas w naszych sąsiadach, są nasze własne cechy. Powołuje się przy tym na badanie psychologiczne, w którym badani mieli wybrać kurs, na jaki zapisaliby samych siebie, oraz kurs, na który wysłaliby swoich znajomych. 


Posłuchaj

3:30
Nasi sąsiedzi – rzadziej oczekujemy od nich pomocy, a częściej świętego pokoju (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Okazało się, że ludzie samych siebie zapisaliby na kursy, które wzmacniają efekty prywatne – kursy na temat tego, jak więcej zarabiać czy jak zwiększyć swój sukces w życiu. Za to wszystkich znajomych pozapisywalibyśmy na kursy, jak być lepszym rozmówcą, jak lepiej traktować innych. Bez pudła wychodzi, czego wymagamy od siebie, a czego wymagamy od innych. Jest to wzmocnione, gdy mówimy o kimś, kto mieszka za ścianą. 

Co zrobić z uciążliwym sąsiadem - radzi dr Krystyna Krzekotowska, znawczyni prawa mieszkaniowego/Polska Mówi

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 03.02.2022
Godzina emisji: 7.50

kr

Polecane