Queen, U2 i inni. Piosenki wspomagające pozytywne myślenie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Queen, U2 i inni. Piosenki wspomagające pozytywne myślenie
Muzyka potrafi wprawić w pozytywny nastrójFoto: Shutterstock / Krakenimages

Zdaniem uczonych z z Holandii najbardziej pozytywną piosenką na świecie jest "Don't Stop Me Now" grupy Queen. Dorzucamy od siebie kilka innych utworów, które mogą pomóc przeżyć w pogodnym nastroju obchodzony dziś Dzień Pozytywnego Myślenia.

Dobry humor to na tyle poważna sprawa, że w 2016 roku zajął się nim kierowany przez doktora Jacoba Jolija zespół naukowców z uniwersytetu w Groningen, który postanowił znaleźć najbardziej pozytywną piosenkę na świecie. Badacze wzięli pod lupę ponad sto utworów z ostatnich pięćdziesięciu lat, analizując ich tempo, tonację, teksty i inne parametry, wspomagali się też ankietą z udziałem dwóch tysięcy osób. Okazało się, że najlepiej na poprawę nastroju działa kompozycja zespołu Queen "Don't Stop Me Now" pochodząca z wydanego w 1978 roku albumu "Jazz".

źródło: YouTube / Queen Official

Gdyby ktoś mimo wszystko nie był przekonany do werdyktu holenderskich naukowców lub nie odpowiadała mu rockowa stylistyka prezentowana przez grupę Queen, ukojenia może poszukać w bujających rytmach reggae w wykonaniu samego mistrza Boba Marleya. Jego "Three Little Birds" to pogodna piosenka o trzech ptaszkach śpiewających przepiękne melodie w blasku wschodzącego słońca. Powtarzane jak mantra słowa: "Nie martw się o nic, bo absolutnie wszystko będzie w porządku" mogą posłużyć jako motto każdego dnia, nie tylko w święto pozytywnego myślenia.

źródło: YouTube / Bob Marley

Jeśli natomiast potrzebujemy z rana trochę więcej muzycznej adrenaliny, jej idealnym źródłem będzie utwór "Beautiful Day" z repertuaru grupy U2, oparty na energetycznym instrumentalnym podkładzie i będący nieodzownym punktem programu każdego koncertu irlandzkiego kwartetu w ciągu ostatnich dwudziestu lat. "To piękny dzień, nie wypuszczaj go z rąk!" – zachęca Bono w refrenie piosenki, która zdaniem wokalisty mówi o "człowieku, który stracił wszystko, ale wciąż cieszy się tym, co ma".

źródło: YouTube / U2

Tym, których dopadł nagły niedobór pozytywnego myślenia, z pomocą pospieszy Anita Lipnicka, śpiewająca utwór "Wszystko się może zdarzyć". To także tytuł jej debiutanckiej płyty nagranej w 1996 roku, tuż po tym, jak opuściła zespół Varius Manx i wypłynęła samotnie na burzliwe fale show biznesu. "Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń, gdy tylko czegoś pragniesz, gdy bardzo chcesz" – te słowa sprawdziły się w życiu i karierze wokalistki z Piotrkowa Trybunalskiego. Dlaczego mają nie sprawdzić się w twoim?

źródło: YouTube / Anita Lipnicka

O pozytywne myślenie bywa szczególnie trudno, gdy niebo spowijają ołowiane chmury, a na chodnikach zalegają resztki śniegu pomieszane z błotem. Na taką aurę ratunkiem może się okazać piosenka "Tyle słońca w całym mieście" nagrana prawie pół wieku temu przez Annę Jantar. To "wspomnienie lata" nie podniesie wprawdzie temperatury panującej za oknem, ale z pewnością pomoże ocieplić nasze zmrożone przez zimę serca.

źródło: YouTube / Polskie Nagrania

kc

Polecane