W świecie "Samych swoich". Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W świecie "Samych swoich". Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
Muzeum Kargula i Pawlaka w LubomierzuFoto: Forum/Radek Jaworski

Od 1995 roku w Lubomierzu można zwiedzać Muzeum Kargula i Pawlaka – miejsce poświęcone kultowej komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego. O eksponatach zgromadzonych w muzeum, jego wyjątkowej lokalizacji oraz o odbywającym się w Lubomierzu Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych opowiedział dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury Bogusław Chrzan.

Historia muzeum Kargula i Pawlaka

Lubomierz jest nierozerwalnie związany z trylogią filmową Sylwestra Chęcińskiego  filmy "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć" kręcono głównie w tym niewielkim mieście na Dolnym Śląsku. Historia Muzeum Kargula i Pawlaka sięga 1992 roku. Wtedy w Lubomierzu ukazał się pierwszy numer lokalnej gazety "Sami Swoi", a redaktorzy zaczęli gromadzić pamiątki związane z jego filmową przeszłością. Trzy lata później z inicjatywy mieszkańców miasta powstało muzeum.

Muzeum Kargula i Pawlaka zlokalizowane jest w pobliżu lubomierskiego rynku (którego plener kilka razy pojawia się w trylogii "Sami swoi"), w jednym z najstarszych budynków w mieście, pochodzącym z XVI wieku tzw. Domu Płócienników. – To pięknie zrewitalizowany, w tamtym roku oddany do użytku Lubomierskiego Centrum Kultury, najstarszy budynek w mieście. Lubię mówić, że Dom Płócienników to pierwsza galeria na Dolnym Śląsku – mówił w audycji "Trójka przed południem" dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury Bogusław Chrzan.

Lubomierz – stolica polskiej komedii

Przed wejściem do muzeum stoją figury bohaterów "Samych swoich": Władysława Kargula oraz Kazimierza Pawlaka. Wewnątrz zebrane są różne pamiątki związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego oraz innymi produkcjami filmowymi, które powstały w Lubomierzu.

Posłuchaj

4:14
Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu. Rozmowa z dyrektorem Lubomirskiego Ośrodka Kultury Bogusławem Chrzanem (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To karabin, "z którego zamek wylata" czy płot, przy którym rodzina Karguli i Pawlaków raz się godzi, a raz się kłóci. Turyści mogą oglądać w naszym muzeum oryginalne kostiumy filmowe aktorów z trzech części – wymieniał gość Trójki. Do innych wyjątkowych eksponatów należą umowa z Józefem Jakubowskim, czyli dublerem Władysława Hańczy, oraz pierwsza kopia filmu "Sami swoi" odtwarzana podczas prapremiery. 


Najczęściej czytane

Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu

Dzięki filmowej historii Lubomierza powstało nie tylko Muzeum Kargula i Pawlaka, ale i co roku odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. W pierwszy weekend sierpnia 2022 roku czeka nas jubileuszowa, 25. edycja. – To spotkania z aktorami, wspaniale koncerty i konkurs na komedię 25-lecia. Poza tym, przez całe wakacje w co drugi weekend na lubomierskim rynku będziemy prezentować kultowe polskie komedie  te przedwojenne i te powojenne – zachęcał Bogusław Chrzan.

CIEKAWOSTKI Z FILMU „SAMI SWOI” -Karabin, z którego zamek wylata #samiswoi #kargul #pawlak #lubomierz/Lubomierskie Centrum Kultury

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Bogusław Chrzan (dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury)
Data emisji: 02.02.2022
Godzina emisji: 11.35

kr

Polecane