Rockowe eksperymenty (nie tylko) z Islandii

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Rockowe eksperymenty (nie tylko) z Islandii
Połowa zespołu Sólstafir na festiwalu Castle Party w BolkowieFoto: Forum / Krzysztof Zatycki

Padający za oknem radiowego studia śnieg skierował uwagę Michała Grabkowskiego w stronę islandzkiej sceny muzycznej. W "Dogrywce" usłyszeliśmy też pokręcone dźwięki rodem z Polski, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Australii.

Pochodzący z Islandii Sólstafir rozpoczynał działalność w połowie lat 90. jako tercet, by z czasem rozrosnąć się do rozmiarów kwartetu. Zmieniał się nie tylko skład zespołu, ale też jego muzyczna propozycja – zaczynając od black metalu doszli do alternatywnego post rocka. – Mam słabość do tej formacji – wyznał Michał Grabkowski, rozpoczynając i kończąc to wydanie audycji od dwóch utworów Islandczyków, zaczerpniętych z siódmego w ich dorobku albumu "Endless Twilight of Codependent Love" z 2020 roku.

"Myślę, że to będzie niesamowita bomba muzyczna, jeśli chodzi o polskie debiuty 2022 roku" – takie słowa skierował "Grabek" pod adresem projektu Panilas, za którym stoi wokalistka i autorka piosenek Magdalena Sowul. – Określam muzykę Panilas jako gynoelektro, w tym sensie, że podmiot mówiący ma płeć, która jest żeńska, i że jest to istotne – mówi o swojej twórczości artystka będąca absolwentką podyplomowych gender studies na Państwowej Akademii Nauk.

Kobiety stanowią trzy siódme składu grupy Black Country, New Road, założonej w 2018 roku w Londynie. Zespół grający eksperymentalny rock z wykorzystaniem m.in. saksofonu i skrzypiec 4 lutego wyda drugi album: "Ants from Up There". Na rozgrzewkę usłyszeliśmy w "Dogrywce" dwa utwory z ich debiutanckiej płyty "For the First Time", trwające łącznie ponad 15 minut.


Posłuchaj

53:32
Rockowe eksperymenty (nie tylko) z Islandii (Dogrywka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Sólstafir – "Her Fall from Grace"
 2. Panilas – "Chcę całego"
 3. Fontaines D.C. – "Roy's Tune"
 4. Black Country, New Road – "Instrumental"
 5. Black Country, New Road – "Sunglasses"
 6. Amyl and The Sniffers – "Security"
 7. Dezerter – "Wszystkie lęki świata"
 8. Konstelacje – "Burze i huraganowy wiatr"
 9. Sólstafir – "Akkeri"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 1.02.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane