Styczeń na polskich drogach w liczbach. Jak nowy taryfikator mandatów wpływa na bezpieczeństwo?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Styczeń na polskich drogach w liczbach. Jak nowy taryfikator mandatów wpływa na bezpieczeństwo?
Jak wskazuje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, dzięki nowemu taryfikatorowi mandatów i przepisom kodeksu wykroczeń nastąpił wyraźny spadek rażących przekroczeń szybkościFoto: shutterstock.com

Nowy taryfikator mandatów, obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku, pozytywnie wpływa na zachowanie kierowców i pieszych – wynika z pierwszych statystyk policjantów ruchu drogowego. Styczeń na polskich drogach w liczbach przedstawił w audycji "Pora na Trójkę" kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Co się poprawiło, a nad czym musimy jeszcze popracować?

  • Jak wskazuje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, dzięki nowym kwotom mandatów i przepisom kodeksu wykroczeń nastąpił wyraźny spadek rażących przekroczeń szybkości.
  • Zmniejszyła się też liczba wykroczeń popełnianych przez pieszych – z 17 tys. do 14,5 tys.
  • – Jeżeli chodzi o wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych, spadek jest bardzo wysoki, bo takich zdarzeń występuje o 30 proc. mniej, ale też wykroczenia popełnione przez pieszych spadły o ponad 12 proc. – powiedział gość Trójki.

Rażących przekroczeń szybkości o połowę mniej

Jak podkreślił w rozmowie z Piotrem Firanem kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, na zachowania uczestników ruchu drogowego w styczniu wpłynął nie tylko nowy taryfikator mandatów, ale i zmiany w przepisach kodeksu wykroczeń oraz w postępowaniu w sprawach ich dotyczących. Spójrzmy zatem w statystyki.

Posłuchaj

6:59
Za nami pierwszy miesiąc obowiązywania nowego taryfikatora mandatów. Co zmieniło się na polskich drogach? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Zaobserwowaliśmy wyraźny spadek poważnych wykroczeń, dotyczących rażących przekroczeń szybkości. Mowa głównie o przekraczaniu prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym. W tym przypadku grozi mandat w kwocie 1500-2500 zł, ale też zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące. Tu nastąpił spadek o ponad 50 proc. – w styczniu tego roku mieliśmy 1638 takich zdarzeń, a w zeszłym roku prawie 3500 tys. Jeżeli chodzi o nieprawidłowe wyprzedzanie, nastąpił spadek o ponad 25 proc, a w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu – spadek o 15 proc. Statystyki wypadkowe są bardzo podobne jak w zeszłym roku  jest zaledwie trzy ofiary mniej – punktował gość Trójki. 

Nowy taryfikator mandatów a zachowanie pieszych

Jak nowy taryfikator mandatów i zmiany w przepisach wpłynęły na zachowanie pieszych? Czy dzięki nim rzadziej przechodzimy na pasach ze wzrokiem utkwionym w ekranie smartfona? Warto przypomnieć, że od 2022 roku za taki brak uważności ryzykujemy mandatem w kwocie 300 złotych.

– Przez styczeń mieliśmy ponad 14,5 tys. wykroczeń popełnionych przez pieszych, a w zeszłym roku było to 17 tys. Dane są trochę lepsze, natomiast przypominam, że jeżeli będziemy przechodzić przez przejście z głową w chmurach, może okazać się, że kierowca zasłabnie lub nastąpi awaria pojazdu i o nieszczęście nie będzie trudno – skomentował kom. Robert Opas.

Najczęściej czytane

Miejsce na drodze dla wszystkich

Zapytany o pozytywny wpływ nowych przepisów na kulturę jazdy, przedstawiciel Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji odpowiedział: – Jeżeli chodzi o wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych, spadek jest bardzo wysoki, bo takich zdarzeń występuje o 30 proc. mniej, ale też wykroczenia popełnione przez pieszych spadły o ponad 12 proc. – powiedział.

 Mówimy na razie o lepszych danych, które świadczą o tym, że jeździmy bezpieczniej, jednak w styczniu nie było dnia, w którym nie było wypadku śmiertelnego. Będziemy nadal pracować nad tym, żeby pomóc kierowcom, szczególnie tym, którzy zapomnieli o niektórych przepisach ruchu drogowego. To nie zawsze musi być mandat, to może być pouczenie. Najważniejsze jest, żebyśmy znaleźli miejsce na drodze dla wszystkich – podsumował gość audycji "Pora na Trójkę".

**

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: kom. Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego KGP)
Data emisji: 02.02.2022
Godzina emisji: 8.17

kr

Polecane