Marzenie o mieszkaniu. Reportaż "Żyć po prostu po ludzku"

Zwykłe, normalne mieszkanie. To największe marzenia pana Jana z Dąbrowy Górniczej. Mieszka w skrajnie złych warunkach i od lat ubiega się o lokal zastępczy. Czy uda się mu pomóc? Czy pan Jan będzie mógł "Żyć po prostu po ludzku"?

Marzenie o mieszkaniu. Reportaż "Żyć po prostu po ludzku"

Nowe mieszkanie to dla pana Jana szansa na nowe życie. Reportaż "Żyć po prostu po ludzku"

Foto: Shutterstock

Reportaż "Żyć po prostu po ludzku" to interwencyjny materiał przygotowany przez Katarzynę Herbuś i Wojciecha Pacułę w realizacji Jacka Kurkowskiego z Polskiego Radia Katowice. Bohaterem reportażu jest 78-letni Jan Jasica, który marzy o zmianie miejsca zamieszkania. Kamienica przy ulicy Kopernika w Dąbrowie Górniczej, w której zajmuje pokój z kuchnią, jest – jak mówi  zwykłą ruderą. W 2004 roku uznano, że budynek nadaje się wyłącznie do rozbiórki. W związku z tym mieszkańcom odcięto prąd, wodę i ogrzewanie... Taki stan trwa do dziś.

Trudno uwierzyć, że w tak nieludzkich warunkach ktoś jest w stanie przetrwać. – Choroby mi się nasilają, bo jest tu wszędzie dużo pleśni, wilgoci. Poza tym całe życie pracowałem w szkodliwych warunkach jako spawacz, więc mam i tak zniszczone zdrowie – żalił się w rozmowie pan Jan.

Od długiego czasu prosi prezydenta Dąbrowy Górniczej o przyznanie innego lokalu, zastępczego. Czy jest szansa na to, by miasto pomogło panu Janowi i jak ta pomoc mogłaby wyglądać? Czy jest jakiś sposób, by sprawnie przebrnąć przez gmatwaninę przepisów i skruszyć urzędnicze serca? Gdzie udać się po pomoc?

***

Do wysłuchania reportażu Reportaż "Żyć po prostu po ludzku" autorstwa Katarzyny Herbuś i Wojciecha Pacuły zapraszamy w środę (2 lutego) o godz. 18.40.