Jak na wsi znaleźć dobrego męża? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak na wsi znaleźć dobrego męża? [POSŁUCHAJ]
Na wsi trudno teraz znaleźć dobrego mężaFoto: shutterstock.com/Evgeny Hmur

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały różne "instytucje", służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Również huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były doskonałą okazją do zapoznania "drugiej połówki". A dziś?

Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne, podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów. Nie każdemu jednak ten sposób odpowiada. Co ma więc zrobić dziewczyna, która chce znaleźć męża rolnika bez pośrednictwa mass mediów i cyfrowych narzędzi komunikacji? 

Sklep

– Na wioskach jest już coraz mniej ludzi: i młodych, i starych. Puste stoją... – mówi w jedna z mieszkanek wsi. – Kawalerzy są, a dziewczyn nie ma: wyjechały do miasta. Uczą się, studiują, nie chcą wracać na wieś. A chłopcy nigdzie nie wyjechali, zostali – dodaje druga.

Biblioteka

– Na wsi to znajdzie najwyżej starego kawalera: przed telewizorem, przed komputerem siedzą. Zabaw teraz nie ma, nie organizują, a kiedyś tak można było kogoś poznać – mówi pani bibliotekarka. – Ja poznałam męża na zabawie, a teraz to się nie sprawdzi. Swatek też nie ma, to nie wiem jak... – zastanawia się.

Urząd Stanu Cywilnego

– Czy się żenią? Bardzo słabo: są dwa śluby cywilne w roku – mówi kierowniczka USC. – Nie tak, jak było w latach 70., 80., kiedy było trzydzieści czy pięćdziesiąt ślubów. To było najprzyjemniejsze, ale niestety, skończyło się – wspomina. – Nie wiem, gdzie się rozejrzeć za mężem – dodaje.

– Mamy przestarzałą parafię, ludzie odchodzą, tak że o weselach nie ma mowy. Dwa śluby w roku – potwierdza batiuszka z miejscowej cerkwi.


Posłuchaj

11:52
Męża szukam (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: "Męża szukam"
Autorka reportażu: Alicja Pawlukiewicz
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 18.32

pr

Polecane