Rola aktywnego wypoczynku w wychowaniu i rozwoju dzieci i młodzieży

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rola aktywnego wypoczynku w wychowaniu i rozwoju dzieci i młodzieży
Jakie wyzwania stoją przed rodzicami i organizatorami wypoczynku w obecnej sytuacji? Co zrobić, aby czas ferii był dla młodych ludzi wartościowy?Foto: Shutterstock

Mamy kolejne ferie w trudnym czasie pandemii. Jakie wyzwania stoją przed rodzicami i organizatorami wypoczynku w obecnej sytuacji? Co zrobić, aby czas ferii był dla młodych ludzi nie tylko czasem relaksu, ale też zdobywania nowych umiejętności, zwłaszcza społecznych doświadczeń, kontaktów i przyjaźni? Co zrobić, by budził ciekawość świata, pasję i chęć do zdobywania wiedzy?

Zagadnieniu przyjrzymy się temu z perspektywy doświadczeń organizacji od lat działających na rzecz najmłodszych, w tym m.in. Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Instytucja ma ponad stuletnie tradycje w organizacji aktywnego wypoczynku. W tworzenie i działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci od samego początku były zaangażowane wybitne postacie takie jak Stefania Sempołowska czy Tomasz Arciszewski, przyjaciel Józefa Piłsudskiego, a po drugiej wojnie światowej, premier rządu RP na uchodźstwie w Londynie. W gronie zaangażowanych znalazła się także Bronisława Dłuska, wybitny lekarz, siostra Marii Skłodowskiej-Curie.

Do instytucji zajmujących działających na rzecz najmłodszych należą także: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, który opiera swoją działalność na polskich tradycjach i historii oraz wzorcach osobowych oraz Fundacji Podaj Dalej im. doktora Piotra Janaszka z Konina, która od lat organizuje wypoczynek dla dzieci z niepełnosprawnościami z całej Polski.

Jakie doświadczenia z ubiegłego roku mają wymienione instytucje? Jakie pomysły, plany i działania zamierzają wdrożyć w tym roku, by czas ferii zimowych miał dużą wartość i znaczenie w wychowaniu i rozwoju młodego człowieka?

Gośćmi audycji będą: Jolanta Szklarska (pedagog, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Anna Rosiak-Walczak (pedagog  z Fundacji Podaj Dalej im.doktora Piotra Janaszka) oraz Barbara Sobieska (rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej).

***

Do wysłuchania audycji "Klub Trójki" w poniedziałek (31 stycznia) od godz. 21.05 do 22.00 zaprasza Elżbieta Korczyńska

Polecane