Jak wprowadzić nową osobę w życie czworonoga?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wprowadzić nową osobę w życie czworonoga?
Nowa osoba w życiu zwierzęcia. Jak powinien przebiegać proces akceptacji? Foto: Shutterstock

Czworonożni pupile nie zawsze muszę polubić się nowym lokatorem i go zaakceptować. Co powinien zrobić właściciel zwierzaka gdy pojawia się kolejny domownik? Jak sprawić, by proces adaptacji nie był stresujący dla wszystkich? 

Pies albo kot, nie zawsze ma ochotę dzielić się swoim terytorium. Co w sytuacji, gdy do domu wprowadza się nowa osoba?

– Jeśli bardzo zależy nam na tym, by nasz partner dobrze skomunikował się ze zwierzakiem, a czworonóg niekoniecznie lubi nowych gości, na pierwsze spotkanie możemy umówić się nie w domu, a w środowisku neutralnym, czyli np. na spacerze. Problem pojawia się, gdy pies zaczyna źle reagować nawet w takim terytorium. W tym przypadku najlepiej spotkać się ze specjalistą – mówiła w Trójce Katarzyna Hamata, instruktor szkolenia psów i behawiorysta.

Najpierw kawa w parku, potem wizyta w domu

– Osoba, która opiekuje się zwierzęciem, doskonale zna jego wady zalety i rzeczy, które lubi. Gdy che, by druga połówka dobrze się czuła w towarzystwie zwierzaka i odwrotnie, te szczegóły z pewnością zostaną przekazane. Pierwsze kontakty i nawiązywanie akceptacji jest szalenie ważne. Gdy chcemy wprowadzić nową osobę do życia codziennego, ten proces powinien kojarzyć się zwierzakowi z czymś miłym – mówiła ekspert. 

– W procesie dużą rolę odgrywa empatia i zrozumienie. Ważne, by osoba, która pojawia się w naszym domu, dopasowała się do zwierzaka. Pamiętajmy, że to są istoty, które czują, myślą i mają swoje ulubione rzeczy. Powinniśmy to uszanować. Dzięki temu nasza relacja będzie coraz lepsza – dodała.

Zasobowoć

– Mówimy tu o zachowaniu zwierząt, polegającym na niedopuszczaniu nikogo do swojego pana. To chęć zagarnięcia całej uwagi dla siebie. Jeśli ktoś ma problem zachowaniem psa lub kota pod kątem interakcji z odwiedzającymi dom, powinien natychmiast zgłosić się do specjalisty – podsumowała Katarzyna Harmata.  

Posłuchaj

4:00
Pies, kot i inny człowiek. Jak wprowadzić nową osobę w życie czworonoga? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Co zrobić kiedy pies skacze na ludzi" Skuteczne porady behawiorystów / Co Mówi Pies? 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 6.48

zch

Polecane