Ustawa covidowa. Fogiel: mamy do czynienia z akcją socjotechniczną ośmieszającą ten projekt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To jest projekt, który stawia na testowanie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel o ustawie covidowej. – Jeżeli będziemy się testować, jeżeli pracodawca będzie oczekiwał testów, a pracownicy będą testy wykonywać, to nikt od nikogo odszkodowań oczekiwać nie będzie – podkreślił.

Na godzinę 16.00 zaplanowano pierwsze czytanie projektu nowej ustawy covidowej w sejmowej Komisji Zdrowia. Nowe przepisy zakładają, że pracodawca raz w tygodniu będzie mógł żądać od pracownika okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Dają też prawo osobom zakażonym koronawirusem w miejscu pracy do dochodzenia odszkodowania od współpracowników, którzy nie poddali się testowi na COVID-19 i doprowadzili do zakażenia innych.

– Wszyscy członkowie klubu, bo wielu się ich podpisało, zdawali sobie sprawę z założeń tej ustawy, ale nie zgodzę się, że ona w jakikolwiek sposób ma skłaniać do donoszenia  powiedział Radosław Fogiel, odnosząc się do zarzutów, że projekt skłania do donoszenia na współpracowników.

Próba ośmieszenia

Gość Trójki przyznał jednak, że "pojawiła się taka próba narracji". – Mamy do czynienia z akcją socjotechniczną, która ma narzucić tego rodzaju nazewnictwo, żeby ośmieszyć czy zdyskredytować ten projekt  ocenił.

Jak zauważył, stosując taką logikę, Kodeks cywilny, w ramach którego można ubiegać się o odszkodowania, należałoby nazwać "kodeks konfident".

Testowanie i bezpieczeństwo

Wicerzecznik PiS podkreślił, że projekt ustawy covidowej stawia na testowanie.

 Po to, żeby można było bezpiecznie przychodzić do pracy, bezpiecznie korzystać z rozmaitych usług, bezpiecznie być w sklepie po zakupy  powiedział.  Jeżeli będziemy się testować, jeżeli pracodawca będzie oczekiwał testów, a pracownicy będą testy wykonywać, to nikt od nikogo odszkodowań oczekiwać nie będzie  podkreślił.

Posłuchaj

15:12
Radosław Fogiel o nowej ustawie covidowej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Radosław Fogiel (zastępca rzecznika PiS)
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane