Barbara Krafftówna w krainie czarów. Archiwalny wywiad

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barbara Krafftówna w krainie czarów. Archiwalny wywiad
Barbara Krafftówna i Katarzyna StoparczykFoto: PR

Mija tydzień, odkąd w wieku 93 lat odeszła Barbara Krafftówna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. W audycji "Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk przywołała fragmenty archiwalnego wywiadu, którego artystka udzieliła w Trójce w 2018 roku, na trzy miesiące przed swoimi dziewięćdziesiątymi urodzinami. 

Barbara Krafftówna i dywan w ogródku

Rozmowa Katarzyny Stoparczyk i Barbary Krafftówny z 22 września 2018 roku rozpoczęła się od nietypowego pytania prowadzącej: "Na co ma pani widok z okna?".

– Na przedszkole. To genialny widok. Przyznam się, że stałam z zapartym tchem, patrząc jak pracownicy  czterech tęgich, fajnych chłopów, niosą zielony dywan. Myślę sobie: "do czego ten dywan w ogródku?". Okazało się, że ten dywan to trawa. Tym sposobem Alicja w Krainie Czarów, która jest sprzężona w mojej świadomości, oglądała powstający w przedszkolu ogródek. Ogródek, który powstał w trzy kwadranse – odpowiedziała Barbara Krafftówna, odnosząc się do tytułu swojej biografii zatytułowanej "Krafftówna w krainie czarów", będącej zapisem rozmów z Remigiuszem Grzelą.

"Krafftówna w krainie czarów" Barbara Krafftówna, Remigiusz Grzela, Fot: mat. promocyjne "Krafftówna w krainie czarów" Barbara Krafftówna, Remigiusz Grzela, Fot: mat. promocyjne

"Gdzie jest Basia?"

Barbara Krafftówna (właściwie Barbara Krafft-Seidner) urodziła się 5 grudnia 1928 w Warszawie jako najmłodsza z czwórki dzieci w rodzinie Tadeusza Kraffta i Józefy Saryszewskiej, która zajmowała się domem. Jak opowiadała w wywiadzie z Katarzyną Stoparczyk, była nieznośnym dzieckiem.

– Zawsze, gdy panowała cisza, padało nerwowe pytanie: "Gdzie jest Basia?". Mogłam być wtedy np. na strychu, wylewając konewką wodę na dach, żeby ta ściekała do rynny. Gdy w rynnie dzwoniła woda, rodzina i goście uznawali, że nie będzie żadnej przechadzki po obiedzie, bo deszcz pada.

Posłuchaj

52:29
Tydzień temu odeszła Barbara Krafftówna. Artystka w archiwalnej rozmowie z Katarzyną Stoparczyk (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie do podrobienia

Jedną z opowieści, która znalazła się w biografii "Krafftówna w krainie czarów" i która szczególnie wzruszyła autorkę audycji, jest ta o tacie, który traktował małą Barbarę jak małą damę i w Boże Narodzenie podarował jej puderniczkę. Inna jest o tym, gdy jako dziecko grała w swoich pierwszych domowych spektaklach, a ojciec wcielał się w rolę pazia królowej lub straży przybocznej. – Miał gigantyczna cierpliwość – wspominała aktorka.

W matce Barbara Krafftówna podziwiała przede wszystkim muzykalność (Józefa Saryszewska grała m.in. na skrzypcach i fortepianie) oraz dyscyplinę, która przekazywała swoim dzieciom. – To była dyscyplina wszelakiego rodzaju, dotycząca tego, jak się siedzi, jak się mówi, jak się stoi, jak się idzie. Wszystko to było pod jej okiem. Widziała, nie patrząc – opowiadała w archiwalnym wywiadzie. – Wydawałoby się, że to są pojedyncze egzemplarze na całym świecie, nie do podrobienia – mówiła o rodzicach.

Zapytana o to, jaką cenę zapłaciła za uprawianie tak wymagającego, trudnego i ekspansywnego zawodu, jakim jest aktorstwo, Barbara Krafftówna odpowiedziała: "Nie płaciłam żadnej ceny. Zawsze była to i jest wielka nagroda, wielka satysfakcja". 

Najczęściej czytane

Barbara Krafftówna (1928–2022)

W niedzielę 23 stycznia w Domu Artystów w Skolimowie zmarła Barbara Krafftówna – wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. W dorobku artystycznym miała dziesiątki kreacji scenicznych i ekranowych. Widzowie pamiętają ją z roli Honoraty w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies", zdaniem krytyków natomiast jej najwybitniejszą kreacją filmową była postać Felicji w obrazie "Jak być kochaną" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Krafftówna współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Leonardem Buczkowskim, Kazimierzem Kutzem oraz Stanisławem Bareją. Grała też wielkie role dramatyczne, jak tytułową w sztuce Witolda Gombrowicza "Iwona, księżniczka Burgunda" czy Laury w "Indyku" Sławomira Mrożka. Do historii polskiej estrady przeszły jej występy w "Kabarecie Starszych Panów", a także "Pod Egidą" i "Frascati". Od wielu lat była związana z Teatrem Polskiego Radia, występowała też w Teatrze Telewizji. W ubiegłym (2021) roku, podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Barbara Krafftówna obchodziła jubileusz 75-lecia pracy artystycznej. Aktorka zmarła w wieku 93 lat.

Krafftówna: nasz magiczny świat jest zagłuszany (Dwójka)/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Barbara Krafftówna (aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka) – nagranie archiwalne
Data emisji: 30.01.2022
Godzina emisji: 9.06

IAR/kr

Polecane