Biały miś z zakopiańskich Krupówek kończy 100 lat! Niezwykłe wydawnictwo urodzinowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biały miś z zakopiańskich Krupówek kończy 100 lat! Niezwykłe wydawnictwo urodzinowe
Zdjęcie z misiem to podstawa wielu wyjazdów do Zakopanego. Legendarna postać z Krupówek kończy w tym roku 100 lat! Foto: Grzegorz Momot/PAP

Białym miś to legenda Zakopanego. W w ramach akcji "Foto z misiem" udało się zgromadzić aż 900 zdjęć jego i turystów z różnych lat. Zebrany materiał posłuży inicjatorkom w napisaniu książki o postaci kultowego misia.

– Zdjęcia z misiem robiono sobie nie tylko w Zakopanem, ale też w Rabce czy Krynicy górskie. Ponadto mamy zdjęcia z sopockiego molo, przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, a także z dożynek zorganizowanych w Kielcach – wyliczała Aleksandra Krakowska, jedna z inicjatorek zbiórki pamiątkowych fotografii. 

– To jest bardzo społeczny projekt, który łączy wszystkie pokolenia. Ma też spory walor historyczny. Na zdjęciach widać bowiem stroje, okoliczności i minione epoki – dodała druga z organizatorek, Barbara Caillot.

Zdjęcie z misiem 

– Zakopiańskim misiem jestem już od dziesięciu lat. Do zdjęć muszę pozować delikatnie, żeby turyści nie powiedzieli potem, że miś jest nieelegancki. Najczęściej kładę im rękę na głowę lub przytulam. Miś jest dobrą postacią Zakopanego. To prawdziwa historia. Biały miś z Krupówek jest reklamą góralskiej gościnności i samego miasta – powiedział Marek Zawadzki, wcielający się w rolę misia. 

Książka wspomnień 

– Z Basią mamy na koncie już kilka wspólnych książek. Podczas prac nad jedną z nich zauważyłyśmy, że zdjęcia z misiem są obecne w wielu prywatnych archiwach na Podhalu. Uznałyśmy to za normalne. Gdy jednak pojechałyśmy do Sopotu i tam również widziałyśmy tego typu fotografie, stwierdziłyśmy, że  miś za nami krąży i musimy zmierzyć się z tym tematem – opowiedziała Aleksandra Krakowska

Jak podkreślają inicjatorki zbiórki zdjęć, premiera książki zaplanowana została na wiosnę tego roku. Do tego czasu, zebrane zdjęcia prezentowane są na specjalnej stronie internetowej. Każdy może je przejrzeć i zobaczyć, jak bardzo zmieniały się czasy. 


Posłuchaj

2:48
Zakopiański miś na setkach fotografii (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 28.01.2022
Godzina emisji: 11.48

zch


Polecane