Pandemia sprzyja czytelnictwu. Książki tradycyjne czy elektroniczne?

Trwająca epidemia koronawirusa spowodowała, że Polacy chętniej sięgnęli po książki. Z raportu sporządzonego przez Bibliotekę Narodową wynika, że co najmniej jedną pozycję w 2021 roku przeczytało 42 procent osób. To najlepszy wynik od 2014 roku. Czy Polacy chętniej sięgali po tradycyjne książki, czy jednak wybierają ich cyfrowe odpowiedniki?

Pandemia sprzyja czytelnictwu. Książki tradycyjne czy elektroniczne?

Z raportu sporządzonego przez Bibliotekę Narodową wynika, że 42% Polaków przeczytało w ubiegłym roku co najmniej jedną książkę.

Foto: Shutterstock

Audiobooki i teksty zapisane w formacie PDF cieszą się coraz większą popularnością. Czy możliwe, że wyprą tradycyjne książki? Czy rozwój internetu i szeroko pojętej elektroniki spowoduje wyparcie księgarni

 Nie wyobrażam sobie czytania książek bez szelestu kartek i zapachu farby drukarskiej. Całe życie czytam i kocham to robić. Mam kontakt z ludźmi, którzy podzielają moje skromne hobby. Książka papierowa zawsze będzie się utrzymywała. Ona jest jak nawyk. Zupełnie innym doznaniem jest wziąć książkę do ręki, usiąść z nią i ją poczuć, a czym innym jest włączyć czytnik e-booków – powiedziała w Trójce pani Krystyna, właścicielka małej księgarni w Zielonej Górze. – Cały czas pojawiają się przewidywania, że forma cyfrowa wyprze tradycyjną. Myślę, że to się nie sprawdzi. Tak samo miało być przecież z internetem i gazetami – dodała. 

Co dalej z tradycyjnymi książkami?

 Tradycyjne księgarnie nie znikną z rynku. Najprawdopodobniej jednak będą musiały dopasować się do wymagań współczesnego odbiorcy. Myślę, że będą hity sprzedażowe i tanie wydawnictwa do pociągu i na prezent. Dziś ciężko nam podarować komuś e-book. Musiałby być ładnie opakowany. Być może księgarnie zaczną sprzedawać tego typu produkty – mówił doktor Piotr Kładoczny z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– Prywatnie chętnie czytam tradycyjne książki. Codziennie pracuję jednak na komputerze i mam do czynienia z publikacjami w formie elektronicznej. Miłością darzę książkę tradycyjną. Lubię obcować empirycznie z papierami. Zwracam uwagę na jego jakość oraz zastosowaną czcionkę. Ważnym elementem jest dla mnie też okładka i ilustracje. Mimo to w pracy i w życiu zawodowym wygodniejsze wydają mi się e-booki i książki w formacie PDF – podsumowała profesor Magdalena Steciąg z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pandemia sprzyja czytelnictwu. Wybieramy książki tradycyjne czy elektroniczne? (Pora na Trójkę)
3:31
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kuśnierz
Data emisji: 28.01.2022
Godzina emisji: 7.50

zch


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.