Ukraińska rodzina odwiedza Auschwitz-Birkenau. Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińska rodzina odwiedza Auschwitz-Birkenau. Reportaż [POSŁUCHAJ]
Brama do obozu Auschwitz-Birkenau w OświęcimiuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Odchodzą ostatni świadkowie. Ważne, że możemy przywołać ich głosy, żeby każdy mógł usłyszeć ich świadectwo, bo coraz częściej o Auschwitz-Birkenau opowiadają ci, którzy pracują w muzeum: przewodnicy, naukowcy, konserwatorzy, dokumentaliści. 

Te głosy też warto usłyszeć. To jednak nie same wypowiedzi, bo obóz opowiada także dźwiękiem. O każdej porze roku inaczej słychać tam kroki. W zimowe, mroźne dni w charakterystyczny sposób skrzypi śnieg. Latem słychać kroki na wyschniętym żwirze, po którym w czasie funkcjonowania obozu przechodziły kolumny więźniów z pracy i do pracy.

Na własne oczy

Teraz słychać kroki tych, którzy zwiedzają Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau. Mija 77. rocznica wyzwolenia tego miejsca. Ludzie ciągle chcą tu przyjeżdżać, żeby zobaczyć je na własne oczy. Podobne motywacje ma rodzina z Ukrainy. Anna i Mikołaj przyjechali do Polski z córką Asią. Postanowili zacząć tu od nowa i powoli, krok za krokiem budują swoje życie.

Decyzja o przyjeździe do Oświęcimia zapadła przed laty, jeszcze na Ukrainie. Teraz łatwiej było ją zrealizować. Anna i Mikołaj nie pracują w Polsce w wyuczonych zawodach. Nie mają też własnego mieszkania. Mogli ten wyjazd zostawić na później, jednak uznali, że to ważne, by przyjechać i zobaczyć.

Trzeba wiedzieć

– Podjęliśmy decyzję, że kiedyś obowiązkowo odwiedzimy to miejsce. Interesuję się tym i myślę, że moje dziecko powinno wiedzieć, co się tutaj wydarzyło, zobaczyć to miejsce na własne oczy – mówi Mikołaj, który z rodziną i zorganizowaną grupą przybył do Auschwitz-Birkenau.

– Interesuje mnie historia, ale nie ta sprzed 500 lat, tylko współczesna – podkreśla Asia. – Największe wrażenie zrobiły na mnie pozostawione tu rzeczy, buty – dodaje. 


Posłuchaj

14:37
To miejsce (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau należy do zespołu obozów koncentracyjnych, działających w latach 1940-1945 w Oświęcimiu i pobliskich miejscowościach. Nazwany "fabryką śmierci" został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego części znajduje się obecnie Państwowe Muzeum Auschiwtz-Birkenau w Oświęcimiu. 

***

Tytuł reportażu: To miejsce
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 18.39

Polecane