Wings For Life. Największy bieg świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wings For Life. Największy bieg świata
Uczestnicy biegu "Wings for Life" na starcie w Poznaniu w 2019 roku. Foto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

– Znam wiele biegów, ale nie znam lepszego. Biegacze z całego świata startują o tej samej godzinie. To nie oni biegną do mety, a meta ich goni. Jest nią samochód pościgowy. Gdy dogoni biegacza, ten schodzi z trasy. Zawody wygrywa osoba, która zostanie złapana najpóźniej. Tę światową rywalizację wygrywali już Polacy: Dominika Stelmach i Bartek Olszewski – mówił w audycji Krzysztoł Łoniewski. 

Po pandemicznej przerwie w dwóch ostatnich latach, biegacze znów wracają do tradycyjnej formy wyścigu. Chętni staną na starcie w Poznaniu, a gonić będzie ich Adam Małysz. W "Wings for Life" udział bierze też Kuba Przygoński, kierowca rajdów terenowych

Start w Poznaniu

– Cieszę się na ten start i na to, że wreszcie będzie to realna rywalizacja. Edycja, która odbywała się z pomocą aplikacji, też była ciekawa. Każdy gdzieś biegł. Na ścieżkach, które ja pokonywałem, spotkałem kilka osób. Ludzie biegali w wielu miastach Polski – mówił Kuba Przygoński. 

– Edycja realna to jednak zupełnie inne doświadczenie. Wszyscy startują obok siebie. Z pewnością można wtedy pobiec szybciej i lepiej. Moje treningi są głównie biegowe. Robię to często i od wielu lat. Bieganie automatycznie łączy się dla mnie z tą imprezą. To coś naturalnego. Nie staję do biegu raz na rok. Robię tych kilometrów znacznie więcej – powiedział w Trójce.  

Szczytny cel

Wpisowe z biegu jest przekazywane na badania nad złamaniami czy uszkodzeniami kręgosłupa. To też łączy się ze mną. Miałem kompresyjne złamany kręgosłup. Dokładnie wiem, na czym to polega. Tym bardziej jestem bliski tej inicjatywie. Bieg robi się coraz bardziej popularny z roku na rok. Odbywa się już prawie we wszystkich krajach. Dzięki temu mogę zmierzyć się z zawodnikami, z którymi się ścigam, mimo że biegniemy w innych państwach. Chętnie porównujemy między sobą osiągnięte czasy – mówił sportowiec. 

Posłuchaj

2:59
Wings For Life. Największy bieg świata (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Środki zgromadzone w biegu trafiają na badania nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Są już tacy, którzy dzięki nim wstali z wózków inwalidzkich i samodzielnie wykonali kilka kroków – doprecyzował prowadzący audycję Krzysztof Łoniewski. Tegoroczna edycja "Wings for Life" została zaplanowana na 3 maja. 

Wings for Life World Run Highlights 2019 / Wings for Life World Run

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 14.17

zch

Polecane