Autografy, podpisy i dedykacje od wielkich i sławnych [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Autografy, podpisy i dedykacje od wielkich i sławnych [POSŁUCHAJ]
Kolekcjonuje podpisy i dedykacje. Pani Zofia mówi, że zbieranie autografów stało się jej pasją na całe życie.Foto: Shutterstock

Pani Zofia zbiera autografy już od ponad 40 lat. Zazwyczaj ta pasja zaczyna się w dzieciństwie, ona kolekcję zaczęła tworzyć już jako dojrzała osoba. Obecnie w swojej kolekcji ma ponad 700 podpisów znanych postaci z Polski i całego świata. Pierwszym był ten od Ludwika Jerzego Kerna.

– Mieszkam w małym miasteczku, gdzie nie ma teatru, nie ma kina: ludzie wielcy nie bywają u mnie. Ja postanowiłam do nich pisać. Na pewno poczta miała ze mną wiele kłopotów, bo te adresy były, jakie były, niemniej listy dochodziły – mówi pani Zofia Czerny ze Staszowa. – Do znanych osób piszę w ich ojczystym języku, natomiast do polityków po polsku – tłumaczy.

Podpisy zbiera od prawie 40 lat i koresponduje z całym światem. – Jestem przesądnym człowiekiem i pomyślałam, że pierwszy powinien być od mężczyzny. Jestem czytelniczką "Przekroju" od lat i zawsze zaczynam od wierszy pana Ludwika Jerzego Kerna. Napisałam do redakcji i ku mojemu zdziwieniu ten autograf przyszedł po tygodniu – opowiada pani Zofia. – To był kamień węgielny mojej kolekcji – przyznaje. Po latach została też zaproszona na na jubileusz Kerna w krakowskiej telewizji i dostała też od niego książkę z dedykacją.

– Pisałam do wielkich, sławnych: najczęściej te adresy można było znaleźć w prasie. Np. przeczytałam, że Marlena Dietrich żyje w osamotnieniu, jest u kresu życia, mieszka w Paryżu przy malutkiej, nikomu nieznanej uliczce. I była podana nazwa tej uliczki. Napisałem i dostałam piękne, czarno-białe zdjęcie z lat 50. – zdradza kulisy swoich zdobyczy. – Do Felliniego też napisałam: "Federico Fellini. Rzym". To były tak znane postacie, że listy dochodziły – tłumaczy.

Przeczytaj także


Autorka reportażu Grażyna Wielowieyska wspomina: – Pamiętam, jak w młodości biegałam z małym zeszytem za swoimi ówczesnymi idolami, by zdobyć ich autograf. Wielu młodych miało wtedy takie hobby. Biegało się za kulisy, żeby tylko zdobyć podpis – zaznacza. Tymczasem bohaterka jej reportażu swoją przygodę z autografami zaczęła już w dorosłym życiu. Teraz w swoich zbiorach ma także podpisy m.in. księcia Monako, prezydenta Jimmy'ego Cartera, władców Szwecji, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Marleny Dietrich. – Zbieranie autografów stało się pasją na całe życie – mówi.

Posłuchaj

12:01
Pasja na całe życie (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Pasja na całe życie
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 18.40

pr

Polecane