Lech Raczak. "Życie niedokończone" w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lech Raczak. "Życie niedokończone" w TPK
Lech Raczak Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

17 stycznia minęła druga rocznica śmierci Lecha Raczaka. Odszedł 10 dni przed swoimi urodzinami. 27 stycznia tego roku skończyłby 76 lat. W "Trójce pod Księżycem" przypomnimy jego dorobek.

Lech Raczak miał chore serce, nie dbał o siebie, był niezwykle aktywny, wciąż w drodze. Podróżował między Włochami i Polską. We Włoszech ożenił się z aktorką i reżyserką Darią Anfelli. Związał się z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w którym do 2017 roku zrealizował 8 spektakli. Jego pierwszy spektakl w Legnicy powstał w 2003 roku, była to "Zona" według "Stalkera" Andrieja Tarkowskiego. Lech Raczak kursował w tym czasie między Poznaniem i Legnicą.

Dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb prowadził z nim długie rozmowy, które przygotowywane były do wywiadu-rzeki. Autor książki postanowił poświęcić znaczną jej część dzieciństwu i wczesnej młodości Lecha Raczaka. Rozmów z nim nie dokończył. Nie zdążył. Zdecydował się jednak opublikować to, co udało się zarejestrować i tak powstała książka "Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb". Książka ukazała się właśnie nakładem wydawnictwo Żywosłowie i dzień po urodzinach jej bohatera będziemy o niej rozmawiali w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem".

Lech Raczak był współzałożycielem alternatywnego Teatru Ósmego Dnia, stworzonego w środowisku poznańskich studentów w 1964 roku. Od 1968 do 1994 roku był jego kierownikiem artystycznym. Kiedy opuścił "Ósemki", tworzył różne grupy teatralne. W latach 1995-1998 kierował Teatrem Polskim w Poznaniu. Od początku Festiwalu Teatralnego Malta do 2012 roku współprowadził go wraz z Michałem Merczyńskim. Malta zmieniała formułę, a on wiązał się coraz mocniej z Legnicą. Tam znalazł przyjaciół. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej stał się jego "domem".

Spotykając się na łączach z legnickim teatrem, tuż po premierze książki "Życie niedokończone" i dzień po urodzinach Lecha Raczaka, wspominaliśmy ten ostatni etap jego życia, ale nade wszystko zapytali o jego początki z czasów przedteatralnych, bo są ciekawe i mało znane.

Nasze zaproszenie przyjęli: dyrektor legnickiego teatru, reżyser – Jacek Głomb, scenograf – Małgorzata Bulanda oraz aktorzy reprezentujący świetny zespół tego teatru: Katarzyna Dworak-Wolak i Paweł Wolak. Posłuchaliśmy fragmentów omawianej książki i zajrzeli do archiwum TPK. Znalazł się w nim zapis prawdopodobnie ostatniej Trójkowej rozmowy z Lechem Raczakiem.


Posłuchaj

1:55:17
Lech Raczak. "Życie niedokończone" w TPK (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do tradycji wydań TPK należy otwieranie ich "innym" tematem. Tym razem było to wspomnienie aktora, reżysera, dyrektora teatrów, pedagoga – Tadeusza Bradeckiego, który odszedł 24 stycznia. Połączyliśmy się z Krakowem, z profesorem Józefem Opalskim. Profesor uczył Tadeusza Bradeckiego w PWST, pracował w Starym Teatrze, którym w latach 1990-1996 kierował Tadeusz Bradecki.

Tadeusz Bradecki, zapamiętany z filmów Krzysztofa Zanussiego, oraz między innymi Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego, grał w Starym Teatrze, reżyserował także między innymi w Teatrze Śląskim w  Katowicach, w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni, ale też w Kanadzie. Wykładał poza Krakowem, również w Londynie.

W kąciku aktualności zaprosiliśmy do Opery Narodowej, w której do niedzieli (30 stycznia) można oglądać słynny balet Kennetha McMillana "Mayerling" (prapremiera miała miejsce w londyńskim Royal Ballet w 1978 roku). Polska premiera baletu odbyła się w czerwcu 2021 roku. To historia tragicznej miłości arcyksięcia Rudolfa Habsburga i Mary Vetsery i  to wyjątkowy spektakl baletowy, który polecamy! 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 0.05

Polecane