Bluesowa melancholia, jazzowa smuta i romskie klimaty

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Bluesowa melancholia, jazzowa smuta i romskie klimaty
Beata Przybytek czarowała głosem w "NocHarmonii"Foto: Tadeusz Wypych/REPORTER

– Dziś mam ogromną ochotę zaserwować państwu odrobinę bluesowej melancholii, którą złamię brzmieniem smuty jazzowego głosu. Zahaczymy też o romskie klimaty – zapowiedziała na początku Julia Sawicka-Kotomska. W audycji zaśpiewały m.in. Beata Przybytek, Lizz Wright i Anita Baker.

Tę "NocHarmonię" rozpoczął "Z rozpaczy blues", a zakończył zmysłowy "Erotyk" z tekstem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W obu utworach głosem czarowała Beata Przybytek, wokalistka rodem z Bielska-Białej, mająca na koncie współpracę z legendami polskiego jazzu, takimi jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana czy Wojciech Karolak. Na jednej z jej płyt zagrał gościnnie Marcin Wyrostek, którego akordeon zabrzmiał także w dalszej części audycji.

42-letnia Lizz Wright i starsza od niej o pokolenie Anita Baker to dwie diwy amerykańskiego jazzu, które również umiliły swym śpiewem środowy wieczór na antenie Trójki. Pierwsza z nich, urodzona w stanie Georgia, wokalne szlify zdobywała w kościelnym chórze prowadzonym przez jej ojca. Druga pochodzi z Ohio, muzyczną karierę rozpoczynała w połowie lat 70. wraz z soulowym zespołem Chapter 8. Od lat 80. występuje pod własnym nazwiskiem, nagrywając kolejne znakomite płyty, które przyniosły jej już osiem statuetek Grammy.

Zapowiadane przez Julię Sawicką-Kotomską romskie klimaty zapewnił mieszkający w Pradze kontrabasista Josef Feco i jego zespół Young Gipsy Generation. – Z ogromną przyjemnością posiedziałabym i zasłuchałabym się na takim koncercie U Malého Glena czy też w Jazz Docku – powiedziała prowadząca "NocHarmonię" prezentując dwa utwory czeskich jazzmanów.


Posłuchaj

52:40
Bluesowa melancholia, jazzowa smuta i romskie klimaty (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Beata Przybytek – "Z rozpaczy blues"
 2. Lizz Wright – "I Idolize You"
 3. Josef Feco & Young Gipsy Generation – "First Time"
 4. Josef Feco & Young Gipsy Generation – "Oci Ciorne"
 5. Anita Baker – "Good Love"
 6. Anita Baker – "Whatever It Takes"
 7. Małgorzata Maliszczak, Lora Szafran, Mietek Szcześniak i Marcin Wyrostek – "Na ulicy Słowiczej"
 8. David Doruzka – "Glaciers Melting"
 9. Beata Przybytek – "Erotyk"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 22.06

kc

Polecane