Fonograficzne konkursy Polskiego Radia. "W tym roku jest pewna nowość"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fonograficzne konkursy Polskiego Radia. "W tym roku jest pewna nowość"
Redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek.Foto: Wojciech Kusiński

Radiowe Centrum Kultury Ludowej po raz kolejny ogłosiło konkurs na Folkowy Fonogram Roku oraz Fonogram Źródeł. To prestiżowy konkurs od lat będący najbardziej aktualnym i najszerszym podsumowaniem polskiego rynku muzycznego w kategoriach folku i tradycyjnych brzmień. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

  • Folkowy Fonogram Roku, konkurs na najlepszą polską płytę folkową, organizowany jest od 1998. Od 2001 towarzyszy Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Celem konkursu jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Mogą w nim uczestniczyć zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata.
  • Fonogram Źródeł to konkurs na najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym. Po raz pierwszy odbył się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.
  • Radiowe Centrum Kultury Ludowej czeka na zgłoszenia do 14 lutego

Muzyka folkowa, czyli jaka?

– Pojęcie "folkowy", "folkowa" staramy się rozumieć jak najszerzej. To wynika z lat naszych codziennych doświadczeń przy realizacji audycji z muzyką folkową, ale też przy pracy nad konkursem muzyki folkowej "Nowa Tradycja" – tłumaczy Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej. – Pod pojęciem "folkowa" kryją się na polskiej scenie bardzo różne gatunki, bardzo różne sposoby podejścia do tej muzyki, jej interpretowania. Czasami to są wykonania bardzo bliskie tradycji, a czasami awangardowe odkrycia. To są mariaże muzyczne tradycyjnych tematów z takimi gatunkami jak muzyka elektroniczna, klubowa, rockowa, hip-hop czy bardzo popularny, wręcz dominujący na polskim rynku już od kilku lat, nurt etno-jazzowy. On też jest bardzo różnorodny: i bliżej tradycyjnie rozumianego jazzu, i bliżej jazzu awangardowego, muzyki improwizowanej – wylicza.

– I to wszystko oczywiście znajduje dla siebie miejsce w naszym konkursie. A jedynym kryterium w Muzycznym Fonogramie Roku jest to, aby w muzycznych próbach, eksperymentach odwoływać się do muzyki korzeni – dodaje.

Kto może się zgłaszać?

– W przypadku obu konkursów, Folkowy Fonogram Roku oraz Fonogram Źródeł, zgłaszać się mogą zarówno sami artyści, jak i wydawcy tych fonogramów. W tym roku jest pewna nowość: nadążając za tym, co dzieje się na rynku fonograficznym, dopuszczamy też wydawnictwa wyłącznie cyfrowe – mówi Trójkowy gość. – Takich wydawnictw ukazało się w minionym roku sporo. Jedynym warunkiem jest ich powszechna dostępność, chociażby na popularnych platformach streamingowych – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Czego oczekują jurorzy?

– Jeśli chodzi o Fonogram Źródeł, w którym o nagrody ubiegają się wydawnictwa z muzyką tradycyjną, to tutaj, oprócz jakości artystycznej, trudniej mówić o akustycznej, bo to bywają nagrania archiwalne – tłumaczy Piotr Kędziorek. – Myślę, że jurorzy, którzy najczęściej są naukowcami i ekspertami w tej dziedzinie, oczekują też wkładu poznawczego. Czyli odkrycia ciekawego materiału, przybliżenia czegoś, co czasami było już zapomniane. Oraz bardzo starannej strony edytorskiej: opracowania, jeśli nie naukowego, to na pewno popularnonaukowego, które pomoże odbiorcy nie tylko poznać muzykę, ale także cały towarzyszący jej kontekst kulturowy – wskazuje.

– W przypadku Folkowego Fonogramu Roku jury jest międzynarodowe, a tworzą go dziennikarze i producenci muzyczni. Myślę, że tutaj ważne jest zaskoczenie czymś ciekawym i nowym: odkrywczym podejściem do muzyki źródeł i tradycyjnych tematów. Chociaż pewnie są też podatni, cytując klasyka, na te piosenki, które już znają – uśmiecha się.


Posłuchaj

8:18
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Piotr Kędziorek (redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej)
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 11.16

pr

Polecane