Jak działa Fundacja Aktywnej Rehabilitacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak działa Fundacja Aktywnej Rehabilitacji?
Rugby na wózkach - m.in. takie zajęcia organizuje Fundacja Aktywnej RehabilitacjiFoto: Shutterstock.com/Pixel-Shot

Zapraszamy na spotkanie z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji – wyjątkową organizacją, która od ponad 30 lat skutecznie pomaga osobom z niepełnosprawnościami, szczególnie z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, poruszającym się na wózkach inwalidzkich w powrocie do aktywnego życia.

Wprowadziła też do Polski model rehabilitacji, którego głównym elementem jest trening sportowy. Upowszechniła nowe dyscypliny sportu w naszym kraju, np. rugby na wózkach czy nurkowanie osób z niepełnosprawnościami. Ale nie tylko...

Fundacji przyświeca hasło: "Sport dla tych, którzy go najbardziej potrzebują". Sport nie jest jednak celem działań Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, lecz środkiem do uzyskania większej sprawności, samodzielności i niezależności, elementem szeroko rozumianej rehabilitacji.

Wszystko zaczęło się na paraolimpiadzie w Kanadzie w 1976 roku. Niepełnosprawni sportowcy ze Szwecji zauważyli, że zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, z tymi samymi dysfunkcjami, są od nich sprawniejsi i bardziej samodzielni. Wszystko dzięki specjalnym treningom sportowym. Szwedzi postanowili wprowadzić takie treningi w swoim kraju. Zaczęli organizować obozy. Taki obóz odbył się też w Polsce wiele lat później – w 1988 roku. Prowadzili go instruktorzy szwedzcy i polscy. Osoby obecne na tym obozie były inicjatorami utworzenia Grupy Aktywnej Rehabilitacji w naszym kraju. W tym samym roku powstała też Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

Fundacja prowadzi szereg projektów pomagających, zwłaszcza osobom po wypadkach odzyskującym samodzielność. Beneficjentami są ludzie w różnym wieku. To np. projekt "Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim VI" czy projekt "Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VI", ale też "Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością szansą na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia II". Fundacja ma swoje oddziały regionalne we wszystkich województwach w Polsce.

Goście audycji:

  • Rafał Skrzypczyk  wiceprezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, fizjoterapeuta i instruktor. Pomysłodawca wielu inicjatyw skierowanych do osób poruszających się na wózkach, współtwórca systemu aktywnej rehabilitacji. Propagator sportów dla osób z niepełnosprawnościami. m.in. rugby na wózkach; pierwszy trener reprezentacji narodowej w tej dziedzinie.
  • Robert Jagodziński  wiceprezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, instruktor aktywnej rehabilitacji.
  • Marcin Batko  z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji z regionu śląskiego z siedzibą w Mikołowie.

***

Do wysłuchania "Trójki pod Księżycem" w czwartek (27 stycznia) od północy do godz. 2.00 zaprasza Elżbieta Korczyńska. 

Polecane