A jak art rock w muzycznym alfabecie Mateusza Tomaszuka

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
A jak art rock w muzycznym alfabecie Mateusza Tomaszuka
Nick Rhodes i Simon Le Bon, 2/3 zespołu ArcadiaFoto: Forum / Reuters

Zespoły o nazwach rozpoczynających się na literę "a" zdominowały to wydanie "Konstelacji M.". Najwięcej antenowego czasu przypadło w udziale brytyjskiej progrockowej formacji Arena.  

Grupa Arcadia powstała w połowie lat 80., a w jej składzie znaleźli się trzej członkowie będącego wówczas u szczytu popularności zespołu Duran Duran. Trio wydało tylko jeden album "So Red the Rose", zapraszając do jego nagrania plejadę gwiazd, takich jak Sting, David Gilmour, Herbie Hancock czy Grace Jones. Zawarta na płycie muzyka była ambitniejsza i o wiele mniej przebojowa od dokonań Duran Duran, czego przykładem jest utwór "Lady Ice", zaprezentowany w "Konstelacji M.".

Również na jednym longplayu kończy się dyskografia zespołu Arcadium. Opublikowany w 1969 roku krążek "Breathe Awhile" spotkał się z chłodnym przyjęciem publiczności, ale mimo to doczekał się wznowienia 34 lata później. Przy okazji dołożono dwie dodatkowe piosenki, z których jedna zabrzmiała w tym wydaniu audycji.

Nieporównanie bogatszy dorobek ma działająca od 1990 roku Anathema. Brytyjska formacja wprawdzie zawiesiła działalność w 2020 roku, ale do tego czasu zdążyła nagrać aż 11 albumów – fragment piątego z nich, zatytułowanego "Judgement", usłyszeliśmy na antenie Trójki mniej więcej pół godziny przed północą.

Najwięcej uwagi gospodarz audycji poświęcił innemu zespołowi z Wysp Brytyjskich o nazwie Arena. Mateusz Tomaszuk sięgnął po jej debiutancki album "Song's from the Lion's Cage" z 1995 roku, by zaprezentować z niego aż trzy utwory, w tym dwie z czterech części progrockowej suity pod tytułem "Crying for Help".


Posłuchaj

48:35
A jak art rock (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. The Legendary Pink Dots – "Neon Mariners"
 2. The Mobile Homes – "Another One"
 3. Snog – "Tear It All Down (With a Song)"
 4. Arcadia – "Lady Ice"
 5. Anathema – "Forgotten Hopes"
 6. Arcadium – "Sing My Song"
 7. Arena – "Crying For Help IV"
 8. Arena – "Crying For Help III"
 9. Arena – "Midas Vision"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 25.01.2022
Godzina emisji: 23.09

kc

 

Polecane