The Black Keys – koncertowe obchody 10-lecia słynnego albumu

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
The Black Keys – koncertowe obchody 10-lecia słynnego albumu
The Black KeysFoto: shutterstock

Pochodzący z Ohio blues-rockowy duet The Black Keys grał pierwsze skrzypce w tym wydaniu "Dogrywki". Niedawno minęła 10. rocznica wydania albumu "El Camino", który ugruntował pozycję grupy w ścisłej czołówce rockowej sceny Stanów Zjednoczonych.

Nieczęsto się zdarza, aby "Dogrywkę" rozpoczynały podniosłe dźwięki muzyki filmowej. Tak było jednak tym razem, za sprawą tematu przewodniego z serialu "Dexter" w wykonaniu Royal Philharmonic Orchestra. Potem jednak anteną zawładnęły już na dobre gitary i różne odcienie rocka – na początek ten zabarwiony bluesowo.

Droga na złoty szczyt

Wydany 6 grudnia 2011 roku album "El Camino" był siódmą pozycją w studyjnej dyskografii duetu The Black Keys. Panowie mieli już za sobą dziesięć lat wspólnego grania i byli świeżo po sukcesie płyty "Brothers" z 2010 roku. Poprzeczka była zawieszona wysoko, ale udało się ją pokonać ze sporym zapasem, bo longplay, promowany przebojowymi singlami "Lonely Boy", "Gold on the Ceiling" i "Little Black Submarines", przebił popularnością swojego poprzednika – dotarł do 2. miejsca na liście bestsellerów "Billboardu" i przyniósł zespołowi trzy nagrody Grammy.

Dziesięć lat po premierze albumu "El Camino" ukazało się jego jubileuszowe wznowienie. W wersji deluxe dołożono dwa dodatkowe krążki: jeden z nich zawiera nagrania z sesji dla BBC Radio 1, drugi zaś – zapis koncertu z Portland. I właśnie z tej drugiej bonusowej płyty Michał Grabkowski wybrał trzy utwory do odtworzenia w tym wydaniu audycji.

Premiery z wysp

W oczekiwaniu na nowy longplay irlandzkiej postpunkowej formacji Fontaines D.C., który ukaże się w kwietniu, mogliśmy posłuchać zapowiadającego go singla "Jackie Down The Line". Grabek zaprezentował też przedsmak nadchodzącego albumu londyńskiej formacji Black Country, New Road, która ma w składzie aż siedmiu muzyków, a swą nazwę zaczerpnęła od jednej z głównych angielskich dróg.


Posłuchaj

53:36
Koncertowe obchody 10-lecia słynnego albumu The Black Keys (Dogrywka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Royal Philharmonic Orchestra – "Main Theme (From Dexter)"
 2. The Black Keys – "Little Black Submarines (Live in Portland, ME)"
 3. The Black Keys – "Tighten Up (Live in Portland, ME)"
 4. The Black Keys – "Next Girl (Live in Portland, ME)"
 5. Courtney Barnett – "Before You Gotta Go"
 6. Fontaines D.C. – "Jackie Down The Line"
 7. Black Country, New Road – "Snow Globes"
 8. Squid – "Pamphlets (Edit)"
 9. Konstelacje – "Kiedy wybuchną oceany"
 10. Sophie Szklarska – "Mętlik"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 25.01.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane