Palma w parku zdrojowym? Egzotyczne rośliny w Szczawnie-Zdroju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Palma w parku zdrojowym? Egzotyczne rośliny w Szczawnie-Zdroju
W Szczawnie-Zdroju rosną... palmyFoto: Shutterstock.com/HAL-9000

Palmy w Polsce? Na świeżym powietrzu? Okazuje się, że marzenie polskiego ogrodnika zostało spełnione. To już kolejny rok z rzędu, gdy w szczawieńskim parku zdrojowym rosną ciepłolubne rośliny.

Kocha palmy i ciepłe kraje. Trzy lata temu Maciej Prętkowski, ogrodnik miejski, podjął próbę sprowadzenia nietypowych roślin do uzdrowiska. Egzotyczne palmy pochodzą z Chin. Po kilku sezonach okazało się, że mogą cieszyć oko przez cały rok. Jak to możliwe, że przetrwały w naszym klimacie? 

– W pierwszym roku po posadzeniu w ogóle nie były zabezpieczone na zimę. Udało im się przetrwać dwanaście miesięcy bez naszej pomocy. Warto pamiętać, że rośliny te wytrzymują do -12 stopni. Mówimy tutaj o krótkotrwałych spadkach temperatury. Gdy mróz utrzymuje się dłużej, należy zabezpieczyć je agrowłókniną. Oplatamy je również wężem grzewczym z termostatem, który pozwala utrzymać temperaturę na poziomie zera stopni – wyjaśnił Maciej Prętkowski.

Wyjątkowe kwiaty

Palmy są drzewami typowo ozdobnymi. Nie mają jadalnych owoców ani kokosów. Zdarzyło się jednak, że zakwitły. – Miały kwiaty w pierwszym roku po zasadzeniu. Przez kolejne dwa lata – nie. Nie wiemy, czym jest to spowodowane. Prawdopodobnie rośliny ciągle przystosowują się do nowego miejsca. Warunki nie są dla nich do końca optymalne. Na szczęście na razie palmy nie mają żadnych problemów zdrowotnych – uściślił.

Egzotyka na wyciągnięcie ręki

Kuracjusze spacerujący w parku zdrojowym nie kryją zdziwienia. – To bardzo zaskakujący widok, zobaczyć palmę zimą. Można zastanowić się, czy oby na pewno jest się jeszcze na terenie naszego kraju – żartobliwie zauważa jeden z nich.  Widziałam w telewizji, że w Egipcie spadł śnieg. Czyli można powiedzieć, że w Szczawnie widoki zupełnie podobne  dodał.

Nie same palmy

Ogrodnik zapowiada, że na palmach się nie skończy. – Planuję jeszcze inne egzotyczna nasadzenia. Chciałbym posadzić w donicach kolejne palmy. Będą to rośliny bardziej wrażliwe, takie jak daktylowce. Moim marzeniem jest sprowadzenie juki pustynnej. Ta roślina wytrzymuje mrozy do -25 stopni – zapowiedział ogrodnik. 

Posłuchaj

2:45
Egzotyczne rośliny cieszą oko mieszkańców i kuracjuszy w Szczawnie-Zdroju (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Barbara Szeligowska
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 6.48

zch

Polecane