Polski Ład a rozliczenie podatkowe. Odpowiadamy na pytania słuchaczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski Ład a rozliczenie podatkowe. Odpowiadamy na pytania słuchaczy
Podatki a Polski Ład. Odpowiadamy na pytania słuchaczyFoto: Shutterstock.com/Wayhome Studio

Program 3 Polskiego Radia wspólnie z Ministerstwem Finansów zorganizował akcję informacyjną na temat nowych zasad rozliczeń podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zachęcaliśmy słuchaczy do dzwonienia i zadawania pytań. 

Podczas audycji "Zapraszamy do Trójki" eksperci Krajowej Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiadali na najważniejsze i najczęściej pojawiające się pytania.

We wtorkowym wydaniu programu Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola tłumaczyła, jak wygląda rozliczenie podatkowe w przypadku osób zatrudnionych na więcej niż jednym etacie, które - po zsumowaniu dochodów - przekraczają pierwszy próg podatkowy, ale u każdego z pracodawców jest to kwota niepozwalająca na odliczenie ulgi dla klasy średniej. Z kolei Anna Uba z Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście wyjaśniała, czy jeśli pracownik sądzi, że zostanie pokrzywdzony w wyniku Polskiego Ładu, to może rozliczać się w oparciu o stare zasady. Natomiast Tomasz Szabliński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tłumaczył, czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, i mówił, kto może ubiegać się o to świadczenie oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać.


Posłuchaj

13:51
Eksperci KAS i ZUS odpowiadają na pytania słuchaczy Trójki dot. Polskiego Ładu i rozliczenia podatkowego cz.1 (Zapraszamy do Trójki) 
+
Dodaj do playlisty
+

  

W środowe popołudnie na antenie Trójki Małgorzata Sator odpowiadała na pytanie naszego słuchacza dotyczące tego, w jaki sposób z ulgi dla klasy średniej można skorzystać we wspólnym rozliczeniu z małżonkiem. Z kolei Anna Uba mówiła, jak wygląda sytuacja pracowników etatowych, którzy mają do części lub całości dochodów stosowane 50-procentowe koszty uzyskania przychodu (np. wykładowcy) i jaka w tym przypadku jest ulga dla klasy średniej.

Posłuchaj

7:55
Eksperci KAS i ZUS odpowiadają na pytania słuchaczy Trójki dot. Polskiego Ładu i rozliczenia podatkowego cz.2 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W czwartek wróciliśmy do tematu ulgi dla klasy średniej i pytania, czy można z niej skorzystać we wspólnym rozliczeniu z małżonkiem, a także do kwestii związanych z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Ponadto odpowiedzieliśmy na pytanie słuchacza, który chciał się dowiedzieć, z jakiej ulgi pracujący rencista, płacący składkę zdrowotną, może skorzystać według nowych zasad podatkowych.


Posłuchaj

12:47
Eksperci KAS i ZUS odpowiadają na pytania słuchaczy Trójki dot. Polskiego Ładu i rozliczenia podatkowego cz.3 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Daty emisji: 25.01.2022 / 26.01.2022 / 27.01.2022 
Godziny emisji: 16.10, 16.48, 17.18 / 16.09, 17.18 / 16.10, 16.50, 17.17

Polecane