Robert Szydło: muzyka ludowa kasuje współczesny pop

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Robert Szydło: muzyka ludowa kasuje współczesny pop
Robert SzydłoFoto: mat. promocyjne / Hubert Grygielewicz

Były basista Wolnej Grupy Bukowina, a obecnie zespołu Mikromusic, producent płyt i inżynier masteringu zakochany w analogowym brzmieniu gościł w "Serdecznych dźwiękach", by opowiedzieć o swoim podejściu do pracy, miłości do grania i fascynacji muzyką ludową.

Robert Szydło jest basistą zespołu Mikromusic, ale też cenionym od wielu lat inżynierem masteringu, czyli tzw. mikserem. Tę drugą profesję traktuje w dużej mierze jako pracę usługową względem innych artystów. – Oczywiście fantastycznie jest, jeśli możemy się z tym utożsamić i mieć stuprocentową frajdę z tego, co robimy, ale nie zawsze tak jest – powiedział w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem.

Mimo tak elastycznego podejścia Robertowi zdarzyło się zerwać współpracę ze względu na nieakceptowalny przekaz jednego z kontrahentów. – Pamiętam jeden taki moment, to było wiele lat temu. Miałem zająć się nagraniem i zmiksowaniem płyty, ale gdy kapela już przyjechała do studia, zorientowałem się, że jest to po prostu jakiś faszystowski zespół. Jak usłyszałem słowa refrenu ich piosenki, to ich po prostu wywaliłem ze studia.

Szydło brał udział w setkach sesji nagraniowych, ale w ostatnim czasie skupił się bardziej na miksowaniu gotowego już materiału. – Pomyślałem, że lepiej zajmować się dwoma czy trzema rzeczami na poważnie, mieć na to czas i potencjał koncentracji, a nie próbować złapać tysiąca srok za ogon – mówił gość "Serdecznych dźwięków".

Za swoje główne zajęcie wrocławski artysta uważa wciąż grę na basie, z której nie zmierza rezygnować. – Mam nadzieję, że tak pozostanie na zawsze, bo to przecież miłość do muzykowania była motorem tych innych zajęć – wyznał na antenie Trójki. Robert przyznał się też do fascynacji muzyką ludową, która "jest źle kojarzona, często niedoceniana, a potrafi być tak piękna, że jednym ruchem kasuje cały współczesny pop". – Wolę o sobie myśleć jako o muzykancie, nie o muzyku i zupełnie nie uważam tego za pejoratywne określenie – powiedział członek zespołu Mikromusic.


Posłuchaj

50:05
Robert Szydło: muzyka ludowa kasuje współczesny pop (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Robert Szydło – skrócone CV

Robert Szydło ma w dorobku współpracę z liczną grupą artystów z Polski i zagranicy. Są wśród nich m.in.: Mieczysław Szcześniak, Krystyna Prońko, Tatiana Okupnik, Leszek Cichoński, Stare Dobre Małżeństwo, Katarzyna Groniec, Joanna Kondrat, Krzysztof Kiljański, Kuba Stankiewicz, Piotr Dziubek, Artur Lesicki (Artur Lesicki Acoustic Harmony i Funky Groove), Ireneusz Głyk, a także Ruth Lynch & Junior Robinson, Quidam, TGD, Frühstück, Guitar Workshop & Stan Skibby, Felling Station i Chromosomos.

Gość "Serdecznych dźwięków" koncertował w niemal całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Jako niezależny producent i realizator współpracuje z wydawnictwami, takimi jak: EMI, Kayax, Universal Music Polska czy Polskie Radio oraz z licznymi studiami muzycznymi, dla których realizuje również muzykę teatralną i filmową. Jako autor pisał piosenki dla Katarzyny Groniec, Joanny Kondrat i formacji Mikromusic. Zrealizowany i nagrany przez niego krążek Artura Lesickiego "Acoustic Harmony" zwyciężył w plebiscycie miesięcznika "Gitara i Bas" na najlepszą płytę jazzową 2004 roku.

Lista utworów:

 1. Pino Palladino & Blake Mills – "Just Wrong"
 2. Mutemath – "Blood Pressure"
 3. Mikromusic – "Wigilia"
 4. Jarmużek / Pakowska – "Jasny miesiącejku"
 5. Adam Oleś & Dominika Kontny & Tomasz Kałwak & Damian Kurasz & Radosław Nowicki – "Jagody"
 6. Jacob Collier – "Close To You"
 7. Maciej Gołyźniak Trio – "Never Lean On Anything You Know"
 8. Jadźka Kłapa – "Szary człowiek"
 9. Kuba Stankiewicz – "Good Love"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane