Widzialni w sieci. Fundacja "Widzialni" przeciw wykluczeniu cyfrowemu

Fundacja "Widzialni" to wyjątkowa fundacja, która od lat przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Jej głównym celem jest umożliwienie wszystkim swobodnego dostępu do zasobów internetowych niezależnie od ich wieku, sprawności, posiadanego sprzętu czy oprogramowania, ale nie tylko. Fundacja przygotowała i przedstawiła właśnie swój ósmy raport dotyczący dostępności i użyteczności stron internetowych oraz dokumentów cyfrowych.

Widzialni w sieci. Fundacja "Widzialni" przeciw wykluczeniu cyfrowemu

Fundacja "Widzialni" zainicjowała i prowadzi Konkurs Lider Cyfrowej Dostępności, którego celem jest promowanie działań i postaw osób szczególnie wyróżniających się poprzez swoją aktywność na rzecz zwiększenia dostępności zasobów cyfrowych dla wszystkich użytkowników niezależnie od ich wieku, niepełnosprawności, używanego sprzętu i oprogramowania

Foto: shutterstock.com

Raporty Fundacji "Widzialni"

Pierwszy raport – Raport Otwarcia – został opublikowany w 2013 roku – wskazywał, że jedynie 1,7 proc. badanych stron spełnia minimalne wymogi dostępności. Obecnie Fundacja szacuje, że poziom dostępności polskich serwisów administracji publicznej plasuje się na poziomie ok. 45-50 proc.

Strony takie jak Centrum e-Zdrowia, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Biura
Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, które w poprzednich edycjach prezentowały wysoki poziom dostępności, według ostatniego Raportu w dalszym ciągu go zachowują.

Najczęściej czytane

Internet przyjazny niepełnosprawnościom

Wśród częstych błędów popełnianych przez autorów stron – wymienić należy brak wersji dostosowanych do urządzeń mobilnych. Czy np. usuwanie danych wpisanych do formularza, gdy wystąpił błąd – co oznacza mozolne wpisywanie wszystkich danych od początku.

Często też urzędnicy publikują tylko skany różnych formularzy i dokumentów, zamiast przedstawić je w formacie PDF, co powoduje, że są niedostępne np. dla programów pomagających osobom z dysfunkcją wzroku. Raport dostępny jest na stronie Fundacji "Widzialni". Tam też znajduje się szereg publikacji pomocnych przy tworzeniu dostępnych stron internetowych.


Internet niewykluczający, czyli jaki? Działalność Fundacji "Widzialni" (Trójka Pod Księżycem)
1:54:15
+
Dodaj do playlisty
+

 

Konkurs Lider Cyfrowej Dostępności

Fundacja zainicjowała i prowadzi Konkurs Lider Cyfrowej Dostępności, którego celem jest promowanie działań i postaw osób szczególnie wyróżniających się poprzez swoją aktywność na rzecz zwiększenia dostępności zasobów cyfrowych dla wszystkich użytkowników niezależnie od ich wieku, niepełnosprawności, używanego sprzętu i oprogramowania. 

Fundacja współtworzy partnerstwa i szerokie koalicje na rzecz włączenia cyfrowego. Jest członkiem założycielem Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, inicjatywy zrzeszającej organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, placówki naukowe i uczelnie oraz przedstawicieli sektora komercyjnego, której celem jest szeroko pojęta promocja standardów dostępności w przestrzeni elektronicznej, prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi dostępu do informacji oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu (jest członkiem European Association Of Service Providers For Persons With Disabilites, w ramach której zajmuje się transferem i wymianą wiedzy i doświadczeń państw w Unii Europejskiej).

Gośćmi Elżbiety Korczyńskiej w audycji "Trójka pod Księżycem" byli Artur Marcinkowski, pomysłodawca i założyciel Fundacji "Widzialni", przewodniczący Rady Fundacji, oraz Łukasz Krętkowski, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w Fundacji "Widzialni".

Raport Dostepnosci 2021/Fundacja Widzialni

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadziła: Elżbieta Korczyńska
Goście: Artur Marcinkowski (pomysłodawca i założyciel Fundacji "Widzialni", przewodniczący Rady Fundacji), Łukasz Krętkowski (dyrektor ds. transformacji cyfrowej w Fundacji "Widzialni")
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 0.05

Elżbieta Korczyńska/kr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.