Widzialni w sieci. Fundacja "Widzialni" przeciw wykluczeniu cyfrowemu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Widzialni w sieci. Fundacja "Widzialni" przeciw wykluczeniu cyfrowemu
Fundacja "Widzialni" zainicjowała i prowadzi Konkurs Lider Cyfrowej Dostępności, którego celem jest promowanie działań i postaw osób szczególnie wyróżniających się poprzez swoją aktywność na rzecz zwiększenia dostępności zasobów cyfrowych dla wszystkich użytkowników niezależnie od ich wieku, niepełnosprawności, używanego sprzętu i oprogramowaniaFoto: shutterstock.com

Fundacja "Widzialni" to wyjątkowa fundacja, która od lat przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Jej głównym celem jest umożliwienie wszystkim swobodnego dostępu do zasobów internetowych niezależnie od ich wieku, sprawności, posiadanego sprzętu czy oprogramowania, ale nie tylko. Fundacja przygotowała i przedstawiła właśnie swój ósmy raport dotyczący dostępności i użyteczności stron internetowych oraz dokumentów cyfrowych.

Raporty Fundacji "Widzialni"

Pierwszy raport – Raport Otwarcia – został opublikowany w 2013 roku – wskazywał, że jedynie 1,7 proc. badanych stron spełnia minimalne wymogi dostępności. Obecnie Fundacja szacuje, że poziom dostępności polskich serwisów administracji publicznej plasuje się na poziomie ok. 45-50 proc.

Strony takie jak Centrum e-Zdrowia, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Biura
Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, które w poprzednich edycjach prezentowały wysoki poziom dostępności, według ostatniego Raportu w dalszym ciągu go zachowują.

Najczęściej czytane

Internet przyjazny niepełnosprawnościom

Wśród częstych błędów popełnianych przez autorów stron – wymienić należy brak wersji dostosowanych do urządzeń mobilnych. Czy np. usuwanie danych wpisanych do formularza, gdy wystąpił błąd – co oznacza mozolne wpisywanie wszystkich danych od początku.

Często też urzędnicy publikują tylko skany różnych formularzy i dokumentów, zamiast przedstawić je w formacie PDF, co powoduje, że są niedostępne np. dla programów pomagających osobom z dysfunkcją wzroku. Raport dostępny jest na stronie Fundacji "Widzialni". Tam też znajduje się szereg publikacji pomocnych przy tworzeniu dostępnych stron internetowych.


Posłuchaj

1:54:15
Internet niewykluczający, czyli jaki? Działalność Fundacji "Widzialni" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Konkurs Lider Cyfrowej Dostępności

Fundacja zainicjowała i prowadzi Konkurs Lider Cyfrowej Dostępności, którego celem jest promowanie działań i postaw osób szczególnie wyróżniających się poprzez swoją aktywność na rzecz zwiększenia dostępności zasobów cyfrowych dla wszystkich użytkowników niezależnie od ich wieku, niepełnosprawności, używanego sprzętu i oprogramowania. 

Fundacja współtworzy partnerstwa i szerokie koalicje na rzecz włączenia cyfrowego. Jest członkiem założycielem Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, inicjatywy zrzeszającej organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, placówki naukowe i uczelnie oraz przedstawicieli sektora komercyjnego, której celem jest szeroko pojęta promocja standardów dostępności w przestrzeni elektronicznej, prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi dostępu do informacji oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu (jest członkiem European Association Of Service Providers For Persons With Disabilites, w ramach której zajmuje się transferem i wymianą wiedzy i doświadczeń państw w Unii Europejskiej).

Gośćmi Elżbiety Korczyńskiej w audycji "Trójka pod Księżycem" byli Artur Marcinkowski, pomysłodawca i założyciel Fundacji "Widzialni", przewodniczący Rady Fundacji, oraz Łukasz Krętkowski, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w Fundacji "Widzialni".

Raport Dostepnosci 2021/Fundacja Widzialni

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadziła: Elżbieta Korczyńska
Goście: Artur Marcinkowski (pomysłodawca i założyciel Fundacji "Widzialni", przewodniczący Rady Fundacji), Łukasz Krętkowski (dyrektor ds. transformacji cyfrowej w Fundacji "Widzialni")
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 0.05

Elżbieta Korczyńska/kr

Polecane