Groźba rosyjskiej agresji. Napieralski: wszystkie dyplomatyczne kanały zostały wykorzystane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jestem przekonany, że żaden kraj nie wyłamie się, jeśli chodzi o obronę Ukrainy. Myślę, że to dla Putina jest najważniejszy sygnał, że jest jedność – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek wieczorem odbyła się, w formie wideokonferencji, rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO. W oświadczeniu po spotkaniu prezydent Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Uważam, że to jest bardzo dobry ruch pana prezydenta idący w znakomitym kierunku. W tej groźnej sytuacji nie ma lepszego – powiedział Grzegorz Napieralski. 

Udział Polski

Gość Trójki podkreślił wagę uczestnictwa Polski w międzynarodowych rozmowach na temat Ukrainy.  Zapowiedź Joe Bidena, że będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, już świadczyła o tym, że dobrze się dzieje  ocenił. Jak wskazał, najgorszym scenariuszem byłoby, że "my jako sąsiad Ukrainy bylibyśmy z tych rozmów wykluczeni".

 Jesteśmy dużym sąsiadem, sąsiadem, który jest w UE, sąsiadem, który jest w strukturach NATO. Możemy być dzisiaj bardzo dobrym sojusznikiem – powiedział. Dodał, że w rozmowach musimy podkreślać, że jesteśmy na tzw. pierwszej linii frontu  najbliżej Ukrainy, która jest dziś zagrożona.

Koniec drogi dyplomatycznej

Polityk ocenił, że w relacjach z Rosją ws. Ukrainy "wszystkie dyplomatyczne kanały zostały wykorzystane". Stwierdził, że teraz nasi sojusznicy i Polska pokazują, że "jednak jeśli Rosja będzie agresorem i będzie chciała doprowadzić do wojny, to my na taką wojnę nie pozwolimy".

Pytany o działania Niemiec w tej sprawie, gość "Salonu politycznego Trójki" wskazał, że "jeśli prezydent Duda po rozmowie z najważniejszymi przywódcami, gdzie byli też Niemcy, potwierdza, że nikt się nie wyłamuje, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, to znaczy, że tak jest".

Posłuchaj

13:59
Grzegorz Napieralski o ochronie Ukrainy przed rosyjską agresją (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: Grzegorz Napieralski (poseł KO)
Data emisji: 25.01.2022
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Polecane