Co powoduje wypadki w górach? Reportaż "Iluzja bezpieczeństwa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co powoduje wypadki w górach? Reportaż "Iluzja bezpieczeństwa"
Jak przypominają ratownicy TOPR, poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiejFoto: shutterstock.com

"Tragiczny wypadek w górach...", "Wyszedł w góry i nie wrócił…" "TOPR poszukuje turystów…", "Poślizgnął się i spadł 300 metrów w szczelinę skalną…". Takie i inne informacje ostatnio słyszymy i czytamy w mediach. Co powoduje wypadki w górach? Brak doświadczenia? Zły sprzęt? 

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega: w Tatrach są bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Ratownicy stanowczo odradzają wyjścia powyżej schronisk.

W ostatnim czasie w Tatrach doszło do serii niebezpiecznych wypadków na szlakach. Głównie były to poślizgnięcia na oblodzonych stokach, które kończyły się poważnymi urazami. A jak przypominają ratownicy TOPR, poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, oraz umiejętności posługiwania się nimi. Czasem zawodzi sprzęt, innym razem – ludzie.

Wiele osób jest zafascynowanych górami. Na piesze wycieczki po Tatrach udają się nieraz całe rodziny. Może jednak warto pomyśleć, czy zima to dobra pora roku na takie wyprawy. W wysokich górach na trudne warunki pogodowe można trafić nawet latem, a co dopiero zimą. Czy jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani? 

***

Do wysłuchania reportażu autorstwa Moniki Chrobak zatytułowanego "Iluzja bezpieczeństwa" zapraszamy we wtorek (25 stycznia) od godz. 18.45 do godz. 19.00.

Polecane