Dopłaty do upraw dla rolników. Krzysztof Ciecióra: pierwsze wsparcie popłynie już w tym roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Pierwszy raz w historii polski rolnik będzie otrzymywał dopłaty do upraw na poziomie średniej unijnej. Pierwsze takie wsparcie popłynie już w tym roku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że "wspólna polityka rolna, określona w przyjętym Planie Strategicznym, przewiduje, że bezpośrednie dopłaty do gospodarstw małych będą powyżej średniej unijnej". Przypomniał, że w 2022 r. małe gospodarstwa to te do 30 hektarów, natomiast od 2023 r. będą one liczyć do 50 hektarów.

Dopłaty dla rolników

Krzysztof Ciecióra potwierdził zapowiedzi Henryka Kowalczyka i zaznaczył, że resort znajduje się już na końcu ścieżki legislacyjnej w tej sprawie. – Pierwszy raz w historii polski rolnik będzie otrzymywał dopłaty do upraw na poziomie średniej unijnej. Pierwsze takie wsparcie popłynie już w tym roku – powiedział.

– W przyszłym roku już 97 proc. rolników będzie otrzymywać tę średnią unijną. Te zmiany były wyczekiwane – podkreślił.

Pytany o wzrost cen żywności, Krzysztof Ciecióra powiedział, że to problem obecny na całym świecie. – Mamy trudną sytuację wynikającą nie tylko ze wzrostu cen. Ogólnie na świecie produkcja żywności jest w krytycznym momencie – powiedział.

– Wysokie ceny gazu w pierwszej kolejności uderzyły rolników. To oni chcąc kupić nawozy, spotkali się z dużymi podwyżkami. Staramy się maksymalnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom (...) Wystąpiliśmy do KE o zgodę na dopłaty do nawozów. Niedługo rolnicy będą chcieli wyjechać w pole i używać nawozów. Chcemy wesprzeć ich finansowo – powiedział wiceminister.

Czytaj także:

Posłuchaj

8:54
Krzysztof Ciecióra o planach resortu rolnictwa i rozwoju wsi (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycjiTrójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: Krzysztof Ciecióra (wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 18.10

dz/pr

Polecane