Warszawa-Trójmiasto – muzyczne porozumienie ponad podziałami

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Warszawa-Trójmiasto – muzyczne porozumienie ponad podziałami
Komety były wśród gwiazd "Naszej tonacji"Foto: Adam Burakowski/REPORTER

W tym wydaniu "Naszej tonacji" muzyczny most między Warszawą a Trójmiastem przerzuciła formacja Komety. Zagrał też zespół zrodzony "z morza i marzeń".

– Mam słabość do tej grupy – zakomunikował Marek Wiernik, prezentując utwór Komet, zatytułowany "Gdańsk Sopot Gdynia". W ten sposób stolica nawiązała artystyczną więź z Trójmiastem, które może się poszczycić prężnie działającą od wielu lat sceną muzyczną. Jednym z jej przedstawicieli jest "grupa z morza i marzeń", czyli Kiev Office. W "Naszej tonacji" usłyszeliśmy jej nostalgiczną piosenkę opowiadającą o lokalu o nazwie "Cafe Santana".

Mocną reprezentację w tym wydaniu audycji miała Łódź. Stamtąd pochodzą bowiem zespoły L.Stadt, Cool Kids Of Death i Ted Nemeth. Pierwszy z nich otworzył "Naszą tonację" utworem "Halo", natomiast ostatni zaprezentował kilkanaście minut później psychodeliczno-oniryczną opowieść muzyczną ze skowronkami w roli głównej.

Nieco później usłyszeliśmy dwie intrygujące przeróbki nagrań z archiwum polskiej piosenki. Jedną z nich, pochodzącą z repertuaru Czerwonych Gitar, nagrał Michał Kowalonek. Wokalista grupy Snowman podszedł do przedsięwzięcia z rozmachem, zapraszając do wspólnego wykonania "Nocnego całowania" muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie oraz Old Skull Hippie Combo.

Daleko od oryginału odbiegli też członkowie projektu Babu Król, za którym stoją znani z zespołu Pogodno Jacek "Budyń" Szymkiewicz i Piotr "Bajzel" Piasecki. Wzięli oni na warsztat kompozycję "Pod papugami", znaną najbardziej z wykonania Czesława Niemena i formacji Akwarele, by nadać jej zupełnie nowy, mocno odjechany klimat.


Posłuchaj

48:16
Muzyczne porozumienie ponad podziałami (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. L.Stadt – "Halo"
 2. Blend – "Kiedy sieć zaniknie"
 3. Wasio – "Komunały"
 4. Komety – "Gdańsk Sopot Gdynia"
 5. Kiev Office – "Cafe Santana"
 6. Ted Nemeth – "Skowronki"
 7. Michał Kowalonek – "Nocne całowanie"
 8. Babu Król – "Pod papugami"
 9. Cool Kids Of Death – "Dalej pójdę sam"
 10. Sztywny Pal Azji – "Słońce gdy jadę szosą"
 11. Lorein – "Fale"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 12.07

kc

Polecane