Chopin, Mars i dinozaury na multimedialnej platformie Google

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chopin, Mars i dinozaury na multimedialnej platformie Google
Fryderyk Chopin ma swoje poletko na platformie Google Arts & Culture Foto: domena publiczna/CC0

Google Arts & Culture to platforma, na której swe zbiory udostępnia ponad 2000 instytucji kultury z ponad 80 krajów. Znaleźć tam można m.in. multimedialną wystawę Chopin Forever, przybliżającą twórczość genialnego kompozytora, ambasadora polskiej kultury na świecie.

Dzięki stworzonej w 2011 roku platformie Google Arts & Culture ludzie z różnych zakątków globu poznawać mogą sztukę, historię oraz cuda świata: od słynnego obrazu przedstawiającego sypialnię Van Gogha po celę więzienną, w której był osadzony Nelson Mandela. Nowoczesna technologia pozwala też na przeprowadzanie ciekawych eksperymentów. Jeden z nich polega na odtworzeniu oryginalnych kolorów na obrazach Gustava Klimta dzięki zachowanym czarno-białym fotografiom. – Zrobiła to maszyna, na podstawie tego, czego "nauczyła się" z innych prac Klimta – mówi Elżbieta Różalska z Google Arts & Culture.

Obcowanie ze sztuką ułatwiają też dodatkowe aplikacje, takie jak "Art Selfie" czy "Portrety pupila". – Polega to na tym, że robimy zdjęcie sobie albo naszemu pupilowi i uczenie maszynowe spośród wszystkich elementów, które są dostępne na platformie, poszukuje tych najbardziej podobnych do nas czy naszego psa lub kota – tłumaczy Elżbieta Różalska.

Wszystko o Chopinie

Przy okazji ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego platforma Google Arts & Culture wzbogaciła się o wystawę Chopin Forever, pozwalającą wirtualnie obcować z twórczością kompozytora. Jest to, zdaniem twórców ekspozycji, zupełnie nowa jakość w internecie. – Z jednej strony jest to kompletna retrospektywa dotycząca jego osoby i twórczości. Mamy tutaj omówione wszystkie tematy dotyczące tego, kim był i jakie wspaniałe dzieła stworzył. Z drugiej strony jest to zrobione w tak przystępny i atrakcyjny sposób, że użytkownicy smartfonów mogą te treści scrollować i z przyjemnością przeglądać – zachwala kurator wystawy Paweł Siechowicz.


Posłuchaj

4:11
Co oferuje Google Arts & Culture (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dzięki technologii stosowanej przy opcji "street view" w mapach Google możemy też wirtualnie zwiedzić wnętrze Muzeum Chopina w Warszawie, dom jego urodzenia w Żelazowej Woli czy inne miejsca związane z życiem kompozytora, rozsiane po świecie. Inne projekty zgromadzone na platformie Google Arts & Culture dają możliwość m.in. zagłębienia się w świat dinozaurów czy odbycia wycieczki na Marsa, dzięki materiałom udostępnionym przez NASA.


Posłuchaj

7:11
O wystawie Chopin Forever (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Elżbieta Różalska (Google Arts & Culture), Paweł Siechowicz (kurator wystawy Chopin Forever)
Data emisji: 24.01.2022
Godziny emisji: 10.31 i 10.38

kc

Polecane