Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maseczki? Mediator odpowiada

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maseczki? Mediator odpowiada
Mediator Robert Boch proponuje rozmowę w duchu "Non Violent Communication", czyli "Komunikowanie się bez przemocy"Foto: shutterstock.com

Piąta fala pandemii COVID-19 za sprawą wariantu omikron zbiera swoje żniwo. To, co w tych dniach jest kluczowe, to nasza odpowiedzialność i pamiętanie o zasadzie "dystans, dezynfekcja, maseczka". Wiemy jednak, że wielu lekceważy ten wymóg. Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maski np. w środkach komunikacji miejskiej lub sklepie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział mediator Robert Boch.

  • To, że warto przekonywać do założenia maseczki, jest oczywiste, ale jak być w tym skutecznym? 
  • Jak podkreślił mediator Robert Boch, pierwszym krokiem do sukcesu jest unikanie rozkazywania.
  • Gość Trójki proponuje rozmowę w duchu "Non Violent Communication", czyli "Komunikowanie się bez przemocy". W tym przypadku przekonanie drugiej osoby do założenia maseczki powinno opierać się na kilku krokach. 
  • Co, gdy trafimy na osobę, która reaguje na naszą prośbę w sposób agresywny? 

Najważniejsze – nie rozkazywać

Każdego dnia, podczas podróży, zakupów czy innej sytuacji wymagającej przebywania w zamkniętej, publicznej przestrzeni mamy okazję trafić na przynajmniej jedną osobę, która nosi maseczkę ochronną w sposób nieprawidłowy lub, co gorsza, nie nosi jej wcale. Rzadziej obserwujemy sytuacje, w której ktoś zwraca takiej osobie uwagę. To, że warto przekonywać do założenia maseczki, jest oczywiste, ale jak być w tym skutecznym? 

Jak podkreślił mediator Robert Boch, pierwszym krokiem do sukcesu jest unikanie rozkazywania, czyli wypowiedzi w rodzaju: "Proszę natychmiast założyć maseczkę!", nie wspominając o agresywnym tonie i inwektywach. – My rozkazów raczej nie lubimy. Rozmawiajmy w taki sposób, by dążyć do osiągnięcia swojego celu. A celem nie jest to, by ktoś założył maseczkę, tylko to, żebyśmy w obecności tej osoby mogli czuć się bezpiecznie.

Najczęściej czytane

Jak przekonać do założenia maseczki?

Gość Trójki proponuje rozmowę w duchu "Non Violent Communication", czyli "Komunikowanie się bez przemocy". W tym przypadku przekonanie drugiej osoby do założenia maseczki powinno opierać się na kilku krokach. 

– W pierwszej kolejności jest to nazwanie faktu, stwierdzenie: "Widzę, że nie masz maseczki. To powoduje we mnie obawę o zdrowie i bezpieczeństwo moich bliskich". Kolejnym punktem jest nazwanie, jak chcielibyśmy się czuć, powiedzenie: "Chciałbym czuć się bezpiecznie". Ostatni punkt to wyrażenie prośby: "Dlatego proszę, załóż maseczkę. Wtedy będę czuł się bezpieczny" – tłumaczył Robert Boch. – Ludzie z reguły są empatyczni. Gdy mówi się o sobie, łatwiej jest trafić do człowieka – dodał.

Posłuchaj

8:01
Osoby nierespektujące obowiązku noszenia maseczki. Jak z nimi rozmawiać bez ulegania emocjom? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Czasami uleganie jest świadomą strategią"

Brzmi prosto, jednak co w przypadku, gdy trafimy na osobę, która jest silnie przekonana o tym, że pandemia nie istnieje, jest przeciwna szczepieniom, a do tego reaguje na naszą prośbę w sposób agresywny? 

– Agresja w emocjach jest zazwyczaj związana z niezaspokojonymi potrzebami. Podejrzewam, że jest to potrzeba swobody, decydowania o swoim życiu, braku nakazów itp. – wyjaśnia mediator. – W takim przypadku można próbować przebijać mur lub po prostu odejść. Czasami uleganie jest świadomą strategią, która w danej sytuacji jest jedyną dobrą i możliwą. Nie ma czegoś, co działa zawsze i na wszystkich – radził rozmówca Piotra Firana.

Noś maseczkę - zdrowy rozsądek nic nie kosztuje!/Ministerstwo Zdrowia

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Robert Boch (mediator)
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 8.12

kr

Polecane