"Ta wojna jest bardziej informacyjna i dyplomatyczna". Wiceszef MON o konflikcie rosyjsko-ukraińskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Dziś pół świata mówi o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, czy próbie zajęcia przez Rosję Ukrainy. De facto nic nadzwyczajnego, jeżeli chodzi o realne działania w tym zakresie, się nie dzieje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 

Rodziny amerykańskich dyplomatów mają ewakuować się z Kijowa, nad planem ewakuacji rodzin dyplomatów pracuje też niemieckie MSZ. Według doniesień mediów rozpoczęło się również stopniowe wycofywanie dyplomatów rosyjskich i ich rodzin z Ukrainy. Czy to znaczy, że znajdujemy się o krok od wojny?

– Te działania, które są podejmowane, to działania "ewentualnościowe"  powiedział Wojciech Skurkiewicz. Pytany o wycofanie polskich dyplomatów i ich rodzin, wskazał, że pozostaje to w gestii MSZ. – Nie dostrzegam takiej konieczności dziś, żeby podejmować takie działania – dodał.

Wojna informacyjna

Gość Trójki zaznaczył, że koncentrujemy się na działaniach, które mają prowadzić do deeskalacji tej sytuacji, "która jest dość napięta i nabrzmiała". Wyraził nadzieję, że "to, co dzieje się dzisiaj na wschodzie Ukrainy i na zachodzie Federacji Rosyjskiej, uda się załatwić nie w formie konfliktu zbrojnego, tylko w formie dyplomatycznej, w formie rozmów".

– Dziś pół świata mówi o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, czy próbie zajęcia przez Rosję Ukrainy. De facto nic nadzwyczajnego, jeżeli chodzi o realne działania w tym zakresie, się nie dzieje  ocenił wiceszef MON. – Ta wojna bardziej jest informacyjna i dyplomatyczna niż realna – dodał.

Prężenie muskułów

Zaznaczył, że rosyjskie "prężenie muskułów", przegrupowania wojsk nie odbiegają od wcześniejszych, choćby podczas manewrów Zapad.

– Tutaj jest bardziej wojna nerwów, wojna dyplomatyczna, wojna w formie gestów i słów – podsumował.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:34
Wojciech Skurkiewicz o napięciu wokół Ukrainy i Rosji (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 08.45

fc/kr

Polecane