Barbara Krafftówna w słuchowisku "Wszystko w rodzinie" Marcina Trońskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barbara Krafftówna w słuchowisku "Wszystko w rodzinie" Marcina Trońskiego
Barbara KrafftównaFoto: mat. prasowe

Wspominając Barbarę Krafftównę, przypomnieliśmy słuchowisko "Wszystko w rodzinie", w którym ta wybitna aktorka wraz z Franciszkiem Pieczką zagrali główne role. Obok nich wystąpili m.in. Sławomira Łozińska, Stanisław Brudny oraz Marcin Troński, który także słuchowisko stworzył i wyreżyserował. 

Spektakl swoją premierę na "Scenie teatralnej Trójki" miał 15 sierpnia 2018 roku, niewiele ponad miesiąc po tym, jak Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka uhonorowani zostali Wielkimi Nagrodami XVIII Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2018" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia.

Na niedzielnym obiedzie spotykają się trzy pokolenia pewnej rodziny: babcia Róża (Barbara Krafftówna) i dziadek Stefan (Franciszek Pieczka), ich syn Henryk (Marcin Troński) z żoną Anną (Sławomira Łozińska) i dwoma synami oraz artysta malarz Roman (Stanisław Brudny) – brat Stefana. Starsze pokolenie to ludzie dojrzali i ustabilizowani, młodsze – ma świetne perspektywy przed sobą. Modelowa klasa średnia, o jakiej mówią publicyści i politycy. Cóż dziwnego stać się może przy szarlotce i lodach? Rozmowa przy stole rozwinie się jednak nagle w nieoczekiwany sposób, co pozwoli spojrzeć inaczej na życie tej spokojnej familii. W tej "gryzącej" komedii rodzinnej Marcin Troński – znakomity aktor teatralny, filmowy i radiowy, ale również reżyser – stawia wiele pytań i ze zrozumieniem traktuje naturę ludzką.

– Z Barbarą Krafftówną znam się od dawna, a obecnie gramy razem w sztuce "Trzeba zabić starszą panią" w warszawskim Och-Teatrze. Dopiero jednak niedawno uświadomiłem sobie, że jest ona najstarszą aktywną artystycznie aktorką w naszym kraju. Pomyślałem, że warto byłoby dla niej napisać sztukę radiową. W roli męża obsadziłem Franciszka Pieczkę – jej rówieśnika – tak przy okazji premiery mówił o swoim słuchowisku Marcin Troński, z którym także porozmawialiśmy. 


Posłuchaj

52:37
Barbara Krafftówna jako Róża w słuchowisku Marcina Trońskiego "Wszystko w rodzinie" (Scena teatralna Trojki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Początkiem akcji "Wszystkiego w rodzinie" jest obiad z okazji 70-lecia ślubu, czyli tzw. kamiennych godów. Na tej uroczystości pojawia się m.in. brat głównego bohatera, czyli Roman, kreowany przez innego nestora scen teatralnych i radiowych, czyli Stanisława Brudnego. Mając wielki zaszczyt i przyjemność pracować z nimi wszystkimi w studiu zrozumiałem, że biorę udział w historycznym nagraniu  dodał.


Marcin Troński: Wszystko w rodzinie

Reżyseria – Marcin Troński

Realizacja – Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski

Obsada

Barbara Krafftówna – Róża

Franciszek Pieczka – Stefan

Stanisław Brudny – Roman

Sławomira Łozińska – Anna

Marcin Troński – Henryk

Szymon Roszak – Franek

Adam Serowaniec – Antek


***

Na słuchowisko "Wszystko w rodzinie" w ramach audycji "Scena teatralna Trójki" w niedzielę (23 stycznia) zaprosili Barbara Marcinik oraz Jacek Pietrasik.

Polecane