Muzyczne wspomnienie Barbary Krafftówny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyczne wspomnienie Barbary Krafftówny
Barbara Krafftówna we Wrocławiu, 2019 r.Foto: Krzysztof Zatycki/Forum

Barbara Krafftówna nie życzyła sobie nigdy żadnych zmian, dlatego tych zmian dziś nie będzie. To nie będzie audycja o niej, ale dla niej. W audycji "Do trzech razy nuta" przywołamy piękny i nieznany utwór w wykonaniu Pani Barbary. 

Barbara Krafftówna zmarła w wieku 93 lat. Była aktorką teatralną i telewizyjną. "To, co było, już nie wróci. Każdy moment jest bezcenną nowością w pracy twórczej, jakakolwiek by ona była, bo twórcza może być każda praca"  mówiła podczas jednej z rozmów w Trójce. Aktorka zmarła w nocy, o czym poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Artystka już w czasie wojny uczyła się tańca i pantomimy. Uczęszczała też na zajęcia konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Gallaktóre po wojnie działało przy Teatrze Starym w Krakowie. Rok później wyjechała do Gdyni, gdzie Gall objął dyrekcję Teatru Wybrzeże. Zadebiutowała tam w listopadzie rolą Rybaczki w "Homerze i orchidei", sztuce Tadeusza Gajcego. W 1947 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski w Studiu Galla.

Słuchacze Polskiego Radia znają Barbarę Krafftównę z licznych słuchowisk realizowanych przez Teatr Polskiego Radia. Można było ją usłyszeć m.in. w sztukach: "Wszystko w rodzinie" Marcina Trońskiego czy "Lepsza" Jerzego Szczudlika. Aktorkę pożegnał Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.  Nad Warszawą świeci słońce, ale na nas wszystkich nie spada śnieg, tylko smutek, ponieważ odszedł ktoś niezwykle ważny dla polskiej kultury. Barbara Krafftówna była bardzo bliska wielu ludziom, a mnie bardziej niż bardzo  powiedział.

***

Do wysłuchania muzycznego wspomnienia o artystce w audycji "Do trzech razy nuta" w niedzielę od godz. 14.05 do 16.00 zaprasza Roman Dziewoński

Polecane