Dziadek i babcia na zajęciach tai chi. Jaki wpływ na zdrowie seniorów ma ta chińska sztuka walki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dziadek i babcia na zajęciach tai chi. Jaki wpływ na zdrowie seniorów ma ta chińska sztuka walki?
Jak zwraca uwagę instruktor Andrzej Kalisz, tai chi uprawiane przez seniorów różni się od pierwotnej postaci tej sztuki walkiFoto: shutterstock.com

Ruch jest zalecany wszystkim bez względu na wiek, a więc także naszym dziadkom i babciom. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że formą ruchu często uprawianą przez seniorów jest… tai chi. – Nieustannie przychodzą do mnie nowe osoby w wieku emerytalnym, dlatego, że tai chi polecają im lekarze – zaskakuje instruktor tej specyficznej sztuki walki Andrzej Kalisz. Na czym poleca tai chi i jak wpływa na kondycję osób starszych?

Tai chi i osoby starsze – dla zdrowia i przyjemności

Tai chi to chińska sztuka walki, której nazwa pojawiła się kilkaset lat temu w Chinach. Trening tai chi obejmuje głównie ćwiczenia podstawowe, złożone układy ruchowe zwane formami, ćwiczenia z partnerem oraz ćwiczenia medytacyjne i oddechowe.

– Tai chi to spokój i równowaga, a jednocześnie sztuka walki. Sztuka walki bardzo nietypowa, ponieważ połączona z chińskimi formami ćwiczeń dla zdrowia. Nie opiera się ona na gwałtownych uderzeniach, a na miękkiej neutralizacji siły przeciwnika w bliskim kontakcie – wyjaśnia instruktor tai chi Andrzej Kalisz. – Współcześnie większość ludzi wcale nie uprawia tai chi z myślą o rozwijaniu umiejętności walki, a bardziej dla przyjemności, dla relaksu i dla zdrowia. Szczególnie dotyczy to seniorów, ponieważ tai chi mogą uprawiać osoby w różnym wieku – podkreśla w rozmowie z prowadzącym "Zapraszamy na weekend" Tomaszem Miarą.

Posłuchaj

6:52
Tai Chi idealną formą ruchu dla seniorów. Instruktor Tai Chi Andrzej Kalisz gościem Trójki (Zapraszamy na Weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dla kogo jest tai chi?

Jak zwraca uwagę gość Trójki, tai chi uprawiane przez seniorów różni się od pierwotnej postaci tej sztuki walki. – Na zajęciach dla seniorów, które prowadzę, nie skupiamy się tam prawie zupełnie na elementach walki, tylko delikatnie do nich nawiązujemy. Podstawą programu szkolenia jest nauka tzw. formy, czyli ściśle określonego układu ruchów, wykonywanych w określonej kolejności, płynnych, pełnych gracji. Chodzi o to, żeby nauczyć się pewnego rodzaju układu choreograficznego w takim stopniu, żeby jego ćwiczenie sprawiało nam przyjemność, żeby pozostawać w stanie odprężenia, a jednocześnie naturalnego skupienia, wyciszenia. Jeżeli kogoś to pociąga, tai chi będzie dla niego.


Najczęściej czytane

Korzyści zdrowotne uprawiania tai chi 

Jakie korzyści zdrowotne daje tai chi seniorom? – Na temat korzyści zdrowotnych, jakie daje tai chi, mamy badania prowadzone zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Chinach. Mówi się o pozytywnym wpływie na cały organizm – układ krążenia, układ oddechowy, układ ruchu – zwłaszcza stawy. Senior, który ćwiczy tai chi, może liczyć na to, że dłużej utrzyma sprawność i zdrowie. Nieustannie przychodzą do mnie nowe osoby w wieku emerytalnym, dlatego, że tai chi polecają im lekarze – mówi Andrzej Kalisz.

Zapytany o to, czy na zajęciach zdarza mu się spotkać seniorów, którzy umiejętnościami przewyższają swoich wnuków, Andrzej Kalisz odpowiada: "oczywiście!" – Jeżeli chodzi o np. elementy koordynacyjne, to seniorzy są w stanie popisać się takimi ruchami, które osobom młodszym trudno jest powtórzyć. 

Światowy Dzień Tai Chi - 15 minut z Tai Chi - Klub Seniora - Centrum Kultury Podgórza/Centrum Kultury Podgórza

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na Weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Andrzej Kalisz (instruktor tai chi, trener kondycyjny)
Data emisji: 22.01.2022
Godziny emisji: 8.15

kr

Polecane