Zmiany w schroniskach. Lepsze warunki dla zwierząt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w schroniskach. Lepsze warunki dla zwierząt
Psy w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Zima to szczególnie trudny czas dla bezdomnych zwierząt i samych schroniskFoto: PAP/Leszek Szymański

Większe kojce dla psów i pomieszczenia dla kotów, obowiązek zapewnienia wybiegu dla czworonogów o powierzchni nie mniejsze niż 100 m² z dostępem do trawnika, to tylko część zmian, które wprowadza nowe rozporządzenie dotyczące schronisk dla zwierząt.

  • Jakie zmiany w działalności schronisk zakłada nowe rozporządzenie?
  • Wyjątkowe potrzeby bezdomnych zwierząt. Jak pomóc?
  • Nowe życie psów, często po traumatycznych przejściach.

Co się jeszcze zmieni w działalności schronisk dla zwierząt? – Między innymi wymagania dotyczące sposobu przechowywania bezpiecznie karmy, żeby nigdy jej nie zabrakło i zawsze była należytej jakości, ale również rozporządzenie reguluje zasoby kadrowe w schroniskach, w tym obowiązek całodobowego dyżuru – wylicza wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Nie tylko potrzeba ruchu i kontaktów społecznych

Wymagana będzie także obecność zoopsychologów. Zdaniem behawiorystki Ireny Kowalczyk-Ornowskiej ze schroniska Korabiewicach praca z psami, które doświadczyły przemocy ze strony człowieka, wymaga specjalistycznego podejścia. 

– Zawsze osoba, która jest bardziej czuła potrzeby zwierząt, będzie potrzebna schronisku czy nazwie ją pani behawiorystą, czy zoopsychologiem, czy po prostu przyjacielem zwierząt. Takie osoby są potrzebne, dlatego że zwierzęta nas ludzi potrzebują, ale potrzebują w mądry sposób. Opieka specjalistów to jest zrozumienie potrzeb gatunkowych psa: potrzeby przestrzeni życiowej, ruchu, eksploracji, kontaktów społecznych z innymi psami. To są bardzo ważne rzeczy, o których się częstokroć w schroniskach nie pamięta – przyznaje rozmówczyni Moniki Suszek

Najczęściej czytane

Zwłaszcza że niektóre placówki, zamiast pomóc zwierzętom, jeszcze gorzej je traktują. Taka historia spotkała psa pani Pauliny, które zanim do niej trafił, został odebrany z pseudoschroniska. – Był w Radysach, które jest określane jako piekło na ziemi dla psiaków i został stamtąd odratowany. Trafił do schroniska na Paluchu. Były takie jego zachowania, które wskazywały na to, że całą pewnością był przez bity – boi się gwałtownych ruchów. To, że jest to psiak, który nie miał lekko, widać po nim. Ma wybite zęby, śrub w ogonie, bo do niego strzelano, więc jego przeszłość nie była kolorowa – przyznaje ze smutkiem właścicielka zwierzęcia. 

Pierwszy, ale nie ostatni krok

Nowe regulacje mają usprawnić działanie schronisk i pełnić kontrolę nad jakością życia podopiecznych. – Ważne, aby prowadzący schroniska, traktowali swoją pracę bardziej jako misję, chęć pomagania zwierzętom, utrzymywania należytej staranności. To jest krok pierwszy, ale krok oczywiście nie ostatni. Teraz jest czas, aby wszystkie schroniska dostosowały swoje warunki dla bytowania zwierząt do treści tego rozporządzenia – dodaje minister. 

Posłuchaj

2:59
Odmienić los bezdomnych zwierząt na lepsze. Co zakładają zmiany w pracy schronisk? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zmiana przepisów jest wynikiem kontroli prowadzonych przez inspekcję weterynaryjną. Jak również sygnałów napływających ze strony społecznej. W 2020 roku na ponad 600 przeprowadzonych kontroli 108 miało wynik negatywny, a nieprawidłowości stwierdzono ponad 70 schroniskach dla zwierząt. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 17.09

gs

Polecane