Zimowy odpoczynek z Caravaggiem. "Ferie po królewsku 2022" na Zamku Królewskim w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zimowy odpoczynek z Caravaggiem. "Ferie po królewsku 2022" na Zamku Królewskim w Warszawie
9 listopada 2021 roku. Uroczyste otwarcie wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Ferie po królewsku 2022". W tym roku motywem przewodnim tej specjalnej oferty edukacyjnej będą wystawy czasowe dzieł Caravaggia i caravaggionistów. O programie odbywającego się w dniach 30 stycznia - 12 lutego 2022 r. wydarzenia w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała Monika Przypkowska z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.

  • Motywem przewodnim oferty edukacyjnej Zamku Królewskiego w Warszawie "Ferie po królewsku 2022" jest czasowa wystawa dzieł Caravaggia i caravaggionistów
  • Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w Warszawie to ponad 40 płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w., w tym główny obraz ekspozycji – "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" Caravaggia
  • W ramach programu wydarzenia "Ferie po królewsku 2022" odbędą się również zajęcia historyczno-plastyczne "Pracownia Caravaggia" oraz "W tajemniczym świecie herbów"
  • "Ferie po królewsku 2022" potrwają od 30 stycznia do 12 lutego 2022 r.

"Ferie po królewsku 2022" dla dzieci i dorosłych

Program wydarzenia "Ferie po królewsku 2022" obejmuje segmenty "Ferie z Caravaggiem", "Pracownia Caravaggia", "W tajemniczym świecie herbów" i "Szlakiem orientalnych opowieści". Na trzy pierwsze wymienione wydarzenia wciąż można kupić bilety.

– Jesteśmy już przygotowani. Wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Czekamy na najmłodszych, ale także na dorosłych. Ferie, podczas których my, dorośli, pracujemy, możemy spędzić też blisko kulturalnych wydarzeń, specjalnie przygotowanych na czas ferii, które zaraz się rozpoczynają – zachęcała Monika Przypkowska z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.

Posłuchaj

7:04
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na ferie z Caravaggiem (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Caravaggio i inni mistrzowie na Zamku Królewskim w Warszawie

Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w Warszawie to ponad 40 płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w., w tym główny obraz ekspozycji –"Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" pędzla Michelangelo Merisiego, zwanego Caravaggiem. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się dzieła takich twórców jak m.in. Lorenzo Lotto, Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera.

Wystawa otwarta jest otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, w tym spotkań, wykładów oraz zajęć edukacyjnych, zostanie również wydany naukowy katalog zawierający eseje i noty opracowane przez badaczy związanych z Fundacją Historii Sztuki Roberta Longhiego.

– Pomyśleliśmy, że zaproponujemy Państwu spojrzenie na te obrazy "na miękko". O sztuce można mówić bardzo poważnie, ale jednocześnie przystępnie. Nasi zamkowi edukatorzy przygotowali właśnie takie programy – powiedziała rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Przeczytaj także:

Selfie w stylu Caravaggia

"Ferie po królewsku 2022" to także segment zatytułowany "Pracownia Caravaggia" – zajęcia edukacyjne i warsztaty plastyczne prowadzone przez edukatorów i wolontariuszy w Przestrzeni Działań Twórczych we wszystkie niedziele w okresie trwania wystawy w godz. 11.00-15.00. 

– To wizyta w pracowni Caravaggia poprzez przestrzeń działań twórczych, która znajduje się na terenie wystawy. Od niedzieli 6 lutego na stałe będą obecni edukatorzy, którzy będą animować i zapraszać do tej przestrzeni wszystkich indywidualnych zwiedzających, żeby mogli oni poznać dodatkowe informacje o Caravaggiu i zrobić sobie selfie w specjalnie przygotowanej ramie z martwą naturą, pozując w postaci chłopca ugryzionego przez jaszczurkę – zapowiada Monika Przypkowska.

Sztuka w teorii i praktyce

Istniejącym już od dłuższego czasu, cieszącym się niesłabnącym powodzeniem cyklem Zamku Królewskiego w Warszawie jest program dla rodzin z dziećmi Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora. 

– To są zajęcia historyczno-plastyczne. Oprócz poznawania wiedzy podanej w przystępny sposób starsi i młodsi wykonują różne prace plastyczne. Na czas ferii, 12 lutego zorganizowaliśmy dodatkowe zajęcia pt. "W tajemniczym świecie herbów" dla trzech grup. Wydarzenie wprowadzono niedawno i wciąż można kupić bilety – poinformowała przedstawicielka Zamku Królewskiego w "Trójce przed południem".

"Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" – wystawa/Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Monika Przypkowska (Dział Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej)
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 10.31

mat. promocyjne/kr

Polecane